Mateřídouška šeptá v snách Františky Kudelové

Padesátku zajímavých i podivuhodných kreseb, obrazů i malovaných objektů šumické rodačky a amatérské malířky Františky Kudelové jste mohli zhlédnout na výstavě nazvané Mateřídouška šeptá v snách.

Výstava se konala od 3.5. -do 30.6. 2019 v rekonstruované stavbě lidového stavitelství - Hasoňově chalupě čp. 102 v Šumicích. Kurátorem byl Pavel Konečný.

Františka Kudelová (*1912, †1997) byla pozoruhodnou dámou. Narodila se do zbožné rolnické rodiny společně s deseti sourozenci. Kvůli nešťastné lásce vstoupila do kláštera a starala se o choromyslné děti. Matka představená ji dohnala k první hospitalizaci na psychiatrii v Brně, odkud byla později převezena do Kroměříže, která se jí stala domovem. V rámci arteterapie začala malovat i psát básně. Když její dílo opustilo zamřížovaný svět, stala se uznávanou amatérskou autorkou.
Ač většinu života strávila na psychiatrickém a plicním oddělení kroměřížské nemocnice, její obrazy nejčastěji zachycují krajinu se zvířaty, ptáky, rostlinami a ojediněle i s lidskými postavami. Slunce, ptáci a zvířata jsou symboly, které vtiskla do své tvorby.

Podívejte se na video z výstavy

Mateřídouška šeptá v snách Františky Kudelové ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Videa - obrázek

Veris Paris

Výstava Arthouse Hejtmánek nazvaná VERIS PARIS probíhá od 20. září do 13. října 2019 Celý článek

Videa - obrázek

Pohádky do dlaní vepsané

Podpořte vydání krásných originálních pohádek! Knihu napsala úspěšná autorka Lena Banszel Freyová, půvabnými ilustracemi ji doplnila akademická malířka Miroslava Jakešová … Celý článek

Videa - obrázek

Zahrada Eden – Emil Milan Grgurić

Emil Milan Grgurić (1919–1997) a jeho sochařská zahrada „Eden“ u vily Katarina na ostrově Uglian v Chorvatsku stále čeká na to, aby ji nadšenci art brut umění objevili. Celý článek

Videa - obrázek

Alberto Giacometti

Výstava v Národní galerie Alberto Giacometti 18.7. - 1.12.2019 Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama