Mateřídouška šeptá v snách Františky Kudelové

Videa - obrázek Padesátku zajímavých i podivuhodných kreseb, obrazů i malovaných objektů šumické rodačky a amatérské malířky Františky Kudelové jste mohli zhlédnout na výstavě nazvané Mateřídouška šeptá v snách.

Výstava se konala od 3.5. -do 30.6. 2019 v rekonstruované stavbě lidového stavitelství - Hasoňově chalupě čp. 102 v Šumicích. Kurátorem byl Pavel Konečný.

Františka Kudelová (*1912, †1997) byla pozoruhodnou dámou. Narodila se do zbožné rolnické rodiny společně s deseti sourozenci. Kvůli nešťastné lásce vstoupila do kláštera a starala se o choromyslné děti. Matka představená ji dohnala k první hospitalizaci na psychiatrii v Brně, odkud byla později převezena do Kroměříže, která se jí stala domovem. V rámci arteterapie začala malovat i psát básně. Když její dílo opustilo zamřížovaný svět, stala se uznávanou amatérskou autorkou.
Ač většinu života strávila na psychiatrickém a plicním oddělení kroměřížské nemocnice, její obrazy nejčastěji zachycují krajinu se zvířaty, ptáky, rostlinami a ojediněle i s lidskými postavami. Slunce, ptáci a zvířata jsou symboly, které vtiskla do své tvorby.

Podívejte se na video z výstavy

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Mateřídouška šeptá v snách Františky Kudelové - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další videa


Galerie KODL - předaukční výstava do 29.5., aukce 30.5. palác Žofín + online na artsbay.cz

Knižní akce

Nicky & Vera
Nicky & Vera
Maxim Velčovský: Vše za 39
Maxim Velčovský: Vše za 39
František Xaver Naske (1884-1959)
František Xaver Naske (1884-1959)

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Původ uměleckého díla

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder