Ladislav Sutnar - designer v akci

Videa - obrázek Ladislav Sutnar (9. prosince 1897 v Plzni - 13. prosince 1976 v New Yorku, USA). Sutnarovu osobnost nejlépe charakterizuje slovo průkopník, protože razil nové cesty myšlení a tvorby a odvážně uskutečňoval to, co dnešní generace považuje za naprostou samozřejmost.

Šíře jeho tvůrčích i organizačních aktivit je ohromující. Inspirován Bauhausem, modernizovaldesign užitkových předmětů a publikací, hraček a loutek, architektury, výstavnictví, odborného školství a rozhodujícím způsobem ovlivnil životní styl středních vrstev předválečného Československa. Když po roce 1939 zůstal v USA, zaujal mezi osobnostmi tehdejší evropsko-americké avantgardy jedinečné postavení. Představy o budoucnosti ho přivedly až k základům informačního designu, jejichž formulováním předjímal dnešní svět 21. století. Budoval rovněž základy moderní vizuální komunikace v oblastech marketingu, reklamy a ekologie. Geometricky přesné, opticky poutavé a imaginativní zároveň jako jeho design jsou i rozměrné malby aktů 60. a 70.let, které charakterizoval jako joy-art, umění pro radost. Sutnarovo svěží a provokativní dílo dosud čeká na plné zhodnocení.

Pro komunistický režim byl aktivní antikomunista Sutnar (podílel se například na vydávání exilového časopisu Svědectví) nepohodlný, takže poválečná tvorba tohoto mezinárodně uznávaného grafického designéra byla u nás prakticky neznámá. Dluh splatila až retrospektivní výstava na Pražském hradě a monografie v roce 2003.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Studium a kariéra

  • 1918-1925 Umělecko průmyslová škola v Praze
  • 1923 profesor na UMPRUM v Praze
  • 1929-1939 pracoval jako editor v nakladatelství Družstevní Práce
  • 1939 emigrace do USA

Jeho kniha Visual Design in Action je vedle knižního odkazu německého typografa Jana Tschicholda Die Neue Typographie považována za jedno z nejpodnětnějších děl o grafickém designu.

Vice o Jaroslavu Sutnarovi na www.sutnar.cz

Zdroj: www.youtube.cz
www.wikipedia.org

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Sutnar - Design and paper, No 13, No 19
Autor: Sutnar
Rok vydání: 2003

Koupit tuto knihu u nás

Ladislav Sutnar - designer v akci - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další videa


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Kapesní panoptikum s.r.o.