Alena Antonová - poetické vidění světa

Umění a design - obrázek

Alena Antonová (*1930) je jednou z posledních žaček Emila Filly. Od roku 1958 do současnosti se účastnila více než tří set výstav doma i v Evropě a zámoří. Věnuje se především grafické tvorbě - suché jehle, leptu, linorytu, ale i malbě, kresbě, ex libris a volné ilustraci.

Nevím, jestli znáte tetu Kateřinu ze Saturnina, pokud ano, je vám hned od samého začátku jasné, o čem bude řeč. Pokud ne, snažte se, určitě pochopíte, že ne samými příslovími živ je člověk! Při každé návštěvě v atelieru Aleny Antonové mě totiž přísloví napadají a já se krotím, pamětliv slov doktora Vlacha z výše zmíněné knihy, který uvádí přísloví na pravou míru. V jedné kapitole totiž říká, že přísloví „kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“, je zcela nesmyslné. Každý hrobník by totiž musel seknout s profesí, kdyby spadl do každého hrobu, který vykopal. Ale přes varování pana doktora mě při vstupu do umělecké oficíny Aleny Antonové přísloví a úsloví napadají.

foto k článku„Kdo miluje zvíře, ten má k Bohu blíže“. Alena je nevěrec, ale zvířata se stala součástí jejího života. Byl tu pes, který věrně doprovázel malířku a grafičku do atelieru, do bytu a na šumavskou chalupu. Jsou tu kočky, černé, dnes tři, různého pohlaví, které vlezou všude, zvláště ta nejmladší. Ve chvíli je na zácloně, až u stropu, a za pár vteřin vám vrní silně a hlasitě na klíně. Alena je neo- křikuje, jen lehce napomíná a s láskou jí vlastní odhání. Chtěl bych být u ní kocourem nebo sta- rým psem.

foto k článkuAle k věci: A.A. je především grafička, malířka a umělkyně s velkým U, teprve v druhé řadě pak ošetřovatelka zmíněných Božích tvorů. V tom přízemním atelieru se rodí umění založené na základech, které získala studiem na Státní keramické škole v Praze v letech 1945–1948 (proto ten jasný a skoro hmatatelný tvar lidského i zvířecího těla!) a dále pak na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, atelier prof. Filly. A tady je konec hádanek. Antonová se u svého profesora poučila, obdivovala jeho vyzrálé umění a odešla ze školy v roce 1954, aby zůstala věrná zásadám, které si na škole osvojila a které po celý život dodržuje: maluje, kreslí a graficky realizuje jen to, o čem je bytostně přesvědčena, čemu věří a co ji inspiruje. Módy, sveřepé kotrmelce doby ji neovlivnily. Je svá, vlastní, neměnná, socialismus ani současný kapitalismus s ní nezacloumal, je vyhraněná, tichá, klidná, umí dokonale vařit a platí o ní další přísloví tety Kateřiny: „sedávej, panenko, v koutě, budeš-li hodná, najdou tě“.

Alena si klidně sedí v tom pomyslném koutě, žije si svůj život, a bude objevena (o tom jsem pevně přesvědčen), jako jiní slavní: Tichý, Váchal, Bílek a další, až bude ta pravá doba, správný čas. Třeba dnes. Třeba vy všichni najednou pochopíte, že to, co nám Alena Antonová nabízí, vychází z lidského srdce člověka, a nutnosti vyjádřit sama sebe, potřeby sdělit svá poznání jiným souvěrcům a milovníkům „neposkvrněného“ a „neznásilněného“ umění.

foto k článkuCo na tom, že kubismus minul a znovu se vrací, co na tom že někdo má rád realistickou krajinu a někdo barevné skvrny na plátně? Alena maluje své ženy a nejsou to subtilní a nanicovaté posta- vičky, maluje své miláčky psy a kočky, maluje svůj svět a nechává nás do něj nahlédnout a vstoupit, pokud máme odvahu a chuť se přizpůsobit a objevovat.

Teta Kateřina? Co by řekla asi na konec? Mám takový pocit, že by zašveholila „trpělivost přináší růže“. Ale růže, ty přeci už Alena také namalovala a vyleptala do svých desek, stejně jako další květiny, které určitě s láskou vypěstovala nejprve na zahradě. Jak říkám, chtěl bych být psem v péči Aleny Antonové, určitě bych měl srst lesklou, břicho vypasené a oči zjihlé láskou. Otrocky věrné!

Karel Žižkovský

Zdroj: http://www.galerie-chagall.cz

Alena Antonová - poetické vidění světa ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Alena Antonová - poetické vidění světa
Autor: Žižkovský, Karel
Rok vydání: 2014

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Umění a design - obrázek

Před 110 lety se narodil malíř a ilustrátor Zdeněk Burian

Před 110 lety, 11. února 1905, se v Kopřivnici narodil český malíř a ilustrátor dobrodružných knih Zdeněk Burian. Celý článek

Umění a design - obrázek

Martin Patřičný - hledač mytologie dřeva v umění

Martin Patřičný se vyučil řemeslu soukromě u svého strýce (řezbářství a soustružení dřeva). Po maturitě na gymnáziu prošel celou řadou zaměstnání (prodavač, aranžér, řidi … Celý článek

Umění a design - obrázek

Vladimír Hanuš - Na okraji ráje

Výstava Na okraji ráje má za cíl představit zjev současného českého výtvarného světa Vladimíra Hanuše a jeho dílo v duchu dlouhodobě zrajících postupů a myšlenek, které a … Celý článek

Umění a design - obrázek

Spisovatel Petr Sís pokřtil v Brně svou knižní poklonu Malému princi

Doma je v New Yorku, čas od času létá do Prahy, ale narodil se v Brně. Spisovatel a výtvarník Petr Sís v Brně pokřtil svoji novou knihu, v níž vzdává hold Antoinu de Sain … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - podpořte náš portál www.iumeni.cz v soutěži ShopRoku 2023 - imgReklama