Koncept ani název výstavy není náhodný. Jak bylo zmíněno výše, oba umělci jsou paradoxně známější a populárnější v zahraničí než v ČR, což je opravdu velká škoda. Kromě odborného publika o tvorbě Tomáše Hlavičky ani jeho dcery Petry Hřebačkové laická veřejnost téměř vůbec neví. Přitom třeba v Asii nebo Spojených státech jsou sběrateli vyhledávaní a jsou zastoupeni v prestižních sbírkách po celém světě.
Cílem výstavy je jejich zviditelnění právě v České republice, zejména i proto, že tak rozsáhlou výstavu tady ještě neměli.
Expozice Tomáše Hlavičky je retrospektivní. K vidění je průřez celou jeho více než dvacetiletou tvorbou, kde diváci mohou sledovat jeho postupný vývoj a progres. Vyvinul totiž unikátní technologické zpracování tabulového skla, tzv. floatu, kde mezi jednotlivé tabule pokládá plátky stříbra, které se díky tavení při určité teplotě promění opticky ve „zlaté“. Jak přesně k tomu dojde je jeho know how. Následné dobroušení finálního díla je poměrně fyzicky náročný proces, protože po celou dobou broušení musíte držet několik desítek kilogramů skla, a ještě to umět vybrousit do požadovaného tvaru, což je neuvěřitelné řemeslné mistrovství!
Inspiraci čerpá zejména z přírody a světa kolem nás. Jako vystudovaný architekt v sobě nezapře řád, který je patrný ve všech jeho uměleckých dílech.
Příběh této výstavy je ale ještě zajímavější. Petra Hřebačková je totiž dcera Tomáše Hlavičky a vnučka Pavla Hlavy, takže byla sklem obklopena již od útlého dětství. Její tvorba spíš evokuje tvorbu dědečka, protože víc kombinuje barevnou sklovinu, kterou precizně lepí a následně brousí.
Na výstavě budou moci diváci obdivovat nejnovější tvorbu Petry Hřebačkové. Její tvorba se stala syntézou uměleckého vyjádření.
Tato výstava představuje jedinečnou příležitost spatřit práci dvou významných umělců, kteří spojují tradiční řemeslo s moderním výrazem. Je to umění, které oslovuje srdce i mysl, a věříme, že návštěvníci budou fascinováni krásou a originalitou jejich děl.
Tomáš Hlavička (* 1952 Praha) je absolventem Fakulty architektury ČVUT a patří jednoznačně mezi současné nejvýznamnější české sklářské výtvarníky.
Jeho tvorbu významně ovlivnila práce vynikajícího českého skláře Pavla Hlavy (1924-2003). Charakteristickým rysem autora je unikátní styl spojování skla a kovu. Tím vznikají mikrokosmické světy barev a textur, které se neustále mění v závislosti na zdroji světla a úhlu. Jeho tvorba je tak naprosto unikátní a nezaměnitelná. Ačkoliv je autor nejvíce uznávaný a doceněný zejména ve Spojených státech, kde od počátku své tvorby vystavuje.
Tomáš Hlavička vystavuje zejména ve světových galeriích, zejména v USA, je zde zastoupen v prestižních galeriích a řadě soukromých sbírek.
V r. 2022 se stal vítězem v kategorii Skleněná plastika a objekt v soutěži, kterou pořádalo Sklářské muzeum Nový Bor a Město Nový Bor.
Petra Hřebačková (*1976 Praha), studium - Střední průmyslová škola keramická v Bechyni, Univerzita J.E. Purkyně, Institut výtvarné kultury, Ústí nad Labem, ateliér keramiky a porcelánu u prof. Pavla Jarkovského, VŠUP v Praze (ateliér keramiky a porcelánu, prof. Václav Šerák).