Veronika Holzová / POUSTEVNÍK A LÁSKA

Události - obrázek

V galerii Emila Fily uvede kurátorka výstavy Lenka Sýkorová starší obrazy a kresby s aktuální tvorbou Veroniky Holcové v novém úhlu pohledu na její tvorbu.

Veronika Holcová vystudovala pražskou AVU a prošla si ateliéry Jitky Svobodové, Bedřicha Dlouhého, Vladimíra Skrepla a Vladimíra Kokolii. Vybudovala si rozpoznatelný rukopis, založený na prolínání figurativních a krajinných motivů, které diváka uvádějí do snového prostředí plného křehkých až surreálních figur na pozadí silně imaginativních krajin. Je etablovanou českou umělkyní suverénně se pohybující jak na domácí, tak mezinárodní scéně.
V díle Veroniky Holcové nalezneme prolínání krajinných a figurálních motivů. Předkládá nám snové krajiny, které se nám otevírají v čase mezi dnem a nocí či zpřítomněním, kdy jsme schopni prožívat daný okamžik a místo s jistým uvolněním a otevřením se k vnitřním světům. V dílech Veroniky Holcové můžeme pomyslně plachtit vnitřními krajinami duše.
Výstava Poustevník a láska prezentuje starší obrazy a kresby s aktuální tvorbou Veroniky Holcové v novém úhlu pohledu na její tvorbu. Abstraktní obrazy, které vtahují a zároveň odstrkávají, vyzívají na cestu nové prostorové zkušenosti. Jsou jimi především obrazy Amulet a Maceška. Jejich energie směřuje dovnitř i ven. Společným prvkem je však i kruhový útvar, který lze interpretovat jako perlu a prolíná se celou výstavou. Pokud perlu vtáhneme k symbolu Krista, čistoty a pravdy, tak ji můžeme chápat jako absolutní jsoucno (pravdu).

Veronika Holzová / POUSTEVNÍK A LÁSKA ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

POUSTEVNÍK A LÁSKA
vystavující: Veronika Holcová
kurátorka výstavy: Lenka Sýkorová
Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 15. 9. 2022 od 18 hodin v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem a uvede ji kurátorka výstavy Lenka Sýkorová.
Výstava potrvá do 5. 11. 2023.

Další články

Události - obrázek

AVU 1985

Výstava absolventů AVU Praha po 40. letech jejich studia Celý článek

Události - obrázek

Český hudební projekt Nemuer pracuje na staroegyptském albu a filmu

Ve spolupráci s egyptology a malířkou Klárou Sedlo probudí Knihu mrtvých zpět k životu Celý článek

Události - obrázek

Festival ilustrace a komiksu LUSTR slaví deset let

Přiváží do Prahy deset světových ilustrátorských festivalů a ukáže to nejlepší z české scény za poslední dekádu Celý článek

Události - obrázek

Krajská galerie zve na svůj výstavní projekt roku. Trienále Dům umění II předsta …

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně na podzim uvede rozsáhlý výstavní projekt trienále Dům umění II složený ze tří výstav, které představí více než stovku autorek a … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama