Tomáš Žemla / Přespolní sonáty

Události - obrázek

Výstava Přespolní sonáty představuje stručnou retrospektivu malbami malíře a grafika Tomáše Žemly (*1984), autora, který je čím dál výraznější na české umělecké scéně.

O Tomášově působení v tuzemských galeriích je přitom možné hovořit jako o návratu domů, protože namísto vystavování u nás a na Slovensku zvolil v minulých deseti letech mezinárodní cestu. Než tedy začal figurovat ve středu Evropy, podílel se na akcích od Kanady po Japonsko, kromě samostatných výstav má za sebou přes dvacet mezinárodních bienále a získal stipendium od Pollock Krasner Foundation.

foto k článkuMezinárodní rozhled je u Tomáše patrný i v tvorbě. Coby inspirace mu jsou nejblíže americký minimalismus (Agnes Martin, Robert Ryman) a evropský surrealismus (Joán Miró, Paul Klee). Z Asie je to zas umělec Lee Ufan. Z východu ale Tomáš obohacuje svůj tvůrčí proces obecně o přesnost a meditaci.

foto k článkuTomáš kreslí jemným štětcem tisíce čárek poctivě jednu po druhé. Jednotlivé jejich vrstvy nechává prolínat, až vznikají jakési barevné skladby. A pokračuje, dokud se nezjeví rezonující a rozptýlená přírodní scenérie. Byť tvorba pomocí čárek je v umění poměrně častý způsob jak něco ztvárnit (např. šrafování), Tomášovo pojetí je natolik jedinečné, že obstojí i při pohledu za oceán.

foto k článkuChtělo by se napsat, že Tomášovy obrazy zobrazují pole. Tomáš mezi poli žije (trnavská zemědělská oblast), pochází z farmářské rodiny a horizont polní krajiny protíná většinu jeho obrazů. Avšak Tomášova díla pokračují přes pole dál, až se rozptylují v abstraktním rytmickém sledu tónů. Hudebnost k nim patří stejně tak jako vůně a hrubost půdy, přičemž pro Tomáše jsou malby ve výsledku více abstrakcemi a méně poli.

foto k článkuNázev výstavy Přespolní sonáty je zvolen právě jako zdůraznění hudebnosti Tomášových obrazů. Sonáta je hudebním útvarem pro sólistu, kterým Tomáš nepochybně je (není součástí žádné umělecké skupiny či kolektivu vzešlého ze školy). A forma a stavba sonáty připomíná vrstevnatou stavbu Tomášových děl. Na příklad první věta se u sonáty nazývá allegro a je svižná. U Tomášových především novějších děl ji lze naleznout v podobě spodní (první) vrstvy, která je namísto čárek někdy jen rychle vytečkovaná, či to jsou dokonce celistvé barevné plochy. Allegro má pak úlohu představit hlavní téma sonáty a stejně tak spodní vrstva v obraze určuje jeho celkový charakter. Obecně s hudbou mají ale Tomášovy malby vícero podobností. Stejně jako hudba nejsou nutně zobrazivé. Soustavy jednotlivých čárek lze vnímat jako notovou partituru. A rozostřenost výjevu se zas pozvolna nalézá a ztrácí podobně jako jakákoli melodie.

Závěrem je potřeba dodat, že s Tomášem nejsou spojeny jen čárky. Neustále hledá, kudy svoji práci posunout dál a ku pomoci mu je i grafická a objektová tvorba. Čárky jsou tedy jakýsi precizovaný koncert, ale mimo to Tomáš podniká nejrůznější nové experimenty. V poslední době jsou to opět pokusy s papírem (první podnikal už v roce 2018), při kterých si vyrábí vlastní listy a využívá je nikoli na psaní ale jako sochařskou hmotu. Tvaruje papír za různé vlhkosti nebo ho pojí s dalšími materiály. Podniká s ním desítky pokusů. A nechává tak vzniknout další své přespolní sonátě, avšak v rámci které tentokrát pracuje s papírem, zaznamenává paměť přírody a činí sonátu hmatatelnou.

Tomáš Žemla / Přespolní sonáty ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Přespolní sonáty
Tomáš Žemla | Galerie Petr Novotný | kurátor: Jan Čejka | 31. 8. 2022 - 1. 10. 2022

Další články

Události - obrázek

Roudnická galerie spouští vlastní audiotéku s příběhy o umění

Galerie na svých webových stránkách vytvořila sekci s digitálním obsahem spojující různá média. Cílem je prezentovat výtvarné umění atraktivním způsobem a formou, která b … Celý článek

Události - obrázek

Umění rámu. Výstava v Arthouse Hejtmánek představí krásu obrazových a zrcadlovýc …

Téměř tři sta starožitných obrazových rámů včetně padesáti nádherných zrcadel představí od 9. září do 16. října prodejní výstava Umění rámu v galerii a aukčním domě Artho … Celý článek

Události - obrázek

Villa Pellé zve na Mimikry Martina Salajky

Doposud nejrozsáhlejší výstavu jednoho z nejvýraznějších expresivních malířů současné české výtvarné scény Martina Salajky nabízí od 24. srpna galerie Ville Pellé. Celý článek

Události - obrázek

Možnosti transcendence

XV. ročník mezinárodního trienále tvorby mladých výtvarníků Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama