Něžný pastel Jaro od Jana Zrzavého bude po téměř po 100 letech od svého vzniku poprvé vystaven.

Aukční zpravodajství - obrázek

Jedno z nejpůvabnějších děl malíře Jana Zrzavého – pastel nazvaný Jaro – nabídne 6. června od 16 hodin zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek.

Dosud neznámé, nikdy nevystavované dílo znázorňuje něžného mladíka sedícího v tajuplné krajině s líbeznými kvítky. Pastel pochází ze soukromé pražské sbírky a nebylo tím pádem dosud nikde veřejně prezentován. Představení díla v galerii Arthousu v Praze 6 – Bubenči na předaukční výstavě tak bude jeho premiérou.

Znovunalezené dílo je v perfektním stavu. Díky zvolené technice pastelu, který dobře odolává zubu času, se na něm navíc zachovaly všechny barvy tak, jak je Zrzavý v roce 1927 nanesl na papír. Nový majitel nyní může Jaro získat od 3 200 000 korun: taková je jeho vyvolávací cena.

Leonardovský jinoch s kvítky a pyramidou

foto k článku„Pastel Jaro od Jana Zrzavého je sběratelsky mimořádně cennou prací, které si velmi považoval i sám autor,“ říká Tomáš Hejtmánek, majitel galerie a aukční síně Arthouse Hejtmánek. „Dílo je mnohoznačné, tajuplné a působí na nás podobně uhrančivě jako obrazy Leonarda da Vinciho. Naplno se v něm odráží umělcův sklon k lyrismu, uzavřenosti a snově měkkému tvaru. Jemný mladík sošně spočívá v jarní krajině a u nohou má špičatý objekt připomínající egyptskou pyramidu. Zvláštní je gesto jeho ruky: možná se jím odříká světa, možná zkouší zastavit čas,“ uvádí Hejtmánek. A poukazuje na souvislost Jara s jinou známou prací Jana Zrzavého – tajemným obrazem Kleopatra, který malíř také vytvořil v několika variantách.

Fakt, že nalezené Jaro není olejem na plátně, ale pastelem na papíře, je podle Tomáše Hejtmánka spíše předností: „V pozdějším období Jan Zrzavý pastely dokonce preferoval, protože byl zklamaný barevnými změnami, které prodělaly některé jeho olejomalby. Na pastelu Jaro jsou však barvy stejně živé a zářivé jako v roce 1927, kdy ho dokončil,“ upozorňuje Hejtmánek. „Výjev vyzařuje kouzlo bezprostřednosti a autorovy citové rozechvělosti. Malíř nás zve do světa fantazie a současně i krajiny svého dětství na Českomoravské vysočině. Toto je zkrátka Zrzavý par exellence,“ míní Hejtmánek.

Jaro první a druhé

foto k článkuTakřka stejný výjev – akt jinocha v tajuplné krajině – ztvárnil později malíř i na známém stejnojmenném obraze z roku 1929. Plátno o velikosti 115 x 150 cm se nachází ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Sám Zrzavý se však o později namalovaném Jaru vyjádřil spíše skepticky. „Zlobí mne, že má dělat ještě to Jaro pro ministerstvo, už to mělo být dávno hotovo, a já ještě ani nezačal a hrozně se mi do toho nechce, je mi to už tak odlehlé a to víte, co člověk dělá s nechutí, jde pomalu a výsledek je slabý,“ možná až přehnaně sebekriticky napsal Jan Zrzavý v dopise malířce Věře Jičínské, s níž se přátelil. Nakonec to však bylo právě toto „ministerské“ Jaro, které vešlo ve všeobecnou známost.

K vidění teď bude poprvé i jeho svěží předchůdce, takže si lze o obou dílech „udělat vlastní obrázek“. Pastel Jaro představí od 27. května do 5. června předaukční výstava ve vile Arthouse Hejtmánek, která funguje i jako galerie. Půjde zároveň o příležitost, jak si vedle Jara a dalších zhruba dvou set dražených děl zároveň prohlédnout jednu z nejkrásnějších zahradních vil v Praze.

Výstava a následná aukce nabídne i sběratelsky cenný obraz Maska III (1946) Františka Muziky vyvolávaný za 3 800 000 korun nebo soubor osmi plastik Bohumila Kafky, autora pomníku Jana Žižky na pražském Vítkově. Vedle obrazů se budou dražit i práce Ondřeje Sekory, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna a dalších známých autorů.

Předaukční výstava dražených děl v Arthouse Hejtmánek v Goetheho ulici 17/2, Praze 6-Bubenči začíná 27. května a trvá do 5. června. Otevřena bude denně od 11 do 18 hodin. 

www.arthousehejtmanek.cz

Víte, že…
… melancholického mladíka ztvárnil Zrzavý poprvé už v roce 1924 v podobě kresby?
Malíř ho načrtl uhlem na papír během svého pobytu v Paříži. A od té doby se k námětu vracel. Až dosud se mělo zato, že to právě tato kresba později sloužila jako jediná předloha ke známému obrazu. Objevení pastelu však tento předpoklad dosti přesvědčivě nabourává.

foto k článku… Jan Zrzavý (1890-1977) si cestu k malířství musel pracně prošlapat?
Umění studoval soukromě, z UMPRUM byl totiž vyloučen a na pražskou Akademii výtvarných umění se hlásil čtyřikrát – bez úspěchu. Vojtěch Hynais prý jeho rodičům vzkázal, že by bylo lepší nechat syna vyučit zahradníkem… Dnes patří mezi nejoblíbenější české autory a ani sběratelé i investoři si ho nenechávají ujít. Zrzavého aukční rekord v hodnotě 28,08 milionu korun drží od roku 2020 obraz Fantastická krajina z roku 1913. Druhý nejdražší obraz v tuzemské aukci – Královna moří, 1948-1950 – byl témže roce prodán právě u Hejtmánků. Cena byla 27,28 milionu korun (včetně aukční přirážky).

Něžný pastel Jaro od Jana Zrzavého bude po téměř po 100 letech od svého vzniku poprvé vystaven. ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Aukční zpravodajství - obrázek

Dobrodružné léto s Dlážděnkou: Aukce dobrodružné literatury

Antikvariát Dlážděná, „legendární Dlážděnka“, představuje aukci dobrodružné literatury se zaměřením na dílo Julese Verne, Jaroslava Foglara a Marko Čermáka. Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Kamínková aukce pro hospic Oblastní charity Hradec Králové

Již počtvtré připravujeme on-line Kamínkovou aukci omalovaných kamínků prostřednictvím aukčního portálu www.livebid.cz. Živá aukce se koná v úterý 25. června od 18 hodin … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Raný olej Jana Zrzavého po více než 80 letech znovu nalezen

Naposledy obraz Noli me tangere od Jana Zrzavého veřejnost spatřila v roce 1940 u příležitosti jeho samostatné výstavy v Obecním domě, od té doby se sice o jeho existenci … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne něžný pastel Jaro od Jana Zrzavého

Dražit se bude od 3,2 milionu korun. Barvy jsou stejné jako v roce 1927, kdy dílo vzniklo. Pastel nazvaný Jaro zachycující jeden z nejznámějších a nejpůvabnějších námětů … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama