Předaukční výstava potrvá do 23. listopadu a nabídne více než 200 děl od starého umění až po to současné. Sálovou aukci na pražském Žofíně opět doplní možnost dražit online prostřednictvím portálu artslimit.com. Limitace probíhá po celou dobu výstavy. Živé online přihazování začne stejně jako 92. sálová aukce, tedy 24. listopadu ve 12 hodin.
Podzimním aukčním dnem si Galerie KODL připomíná své 35. výročí. Připadá na říjen, kdy se v roce 1989 v tehdejším Československu po desetiletích zákazu uskutečnila první aukce výtvarného umění. Spolumajitel aukčního domu a pokračovatel rodinné tradice sběratelů umění Martin Kodl byl tehdy na Žofíně při tom. Za 35 let Galerie KODL uspořádala přes 90 velkých sálových aukcí a stala se lídrem tuzemského aukčního trhu s mnoha prodejními rekordy. Na aukci v předvečer listopadu 1989 se prodalo umění za 400.000 korun, dnes má nejúspěšnější aukce Galerie KODL obrat přes 400 milionů korun.
"V posledních deseti letech jsme svědky neuvěřitelné konjunktury v našem oboru. V aukcích zažíváme dosud nevídané cenové nárůsty a překonáváme celou řadu autorských rekordů. Potkáváme úžasné obrazy, které se na veřejnosti neobjevily mnoho let. Daří se nám výborně prezentovat současné výtvarné umění a také se mi splnil pradávný tajný sen – poprvé překonat magickou hranici sta milionu korun s ryze českým autorem," říká Martin Kodl a dodává: "Troufnu si říci, že jsme zažili období jakéhosi sběratelského ráje, ve kterém jsme občas vystoupali až do obrazového nebe".
Nadcházející 92. aukční den Galerie KODL nabídne širokou škálu mimořádně kvalitních uměleckých děl a sběratelských unikátů. Významné místo v nabídce opět patří kolekci starého umění prezentované více než 50 obrazy předních českých autorů převážně z 19. století s přesahy do století dvacátého. Nechybí mezi nimi známá jména jako Julius Mařák, August Bedřich Piepenhagen, Antonín Chittussi nebo Václav Brožík. Tzv. generace 90. let je zastoupena oblíbenými Mařákovci, především Antonínem Slavíčkem, Františkem Kavánem a Josefem Ullmannem. Přelom 19. a 20. století je spojen se jménem Jakuba Schikanedera, který je v aukční nabídce přítomen hned třemi pracemi. S nejvyšší cenou 6 000 000 korun do aukce půjde jeho dílo Podzimní červánky. České Pařížany přelomu 19. a 20. století zastupují Alfons Mucha, Tavík František Šimon, Luděk Marold a Vojtěch Preissig. Své místo má i tentokrát impresionistický krajinář Václav Radimský.
Kolekce 19. století je obohacena o zahraniční umělce skutečně světového renomé v čele s průkopníkem moderního umění Paulem Gauguinem. Olej Mette spící na sofa, který je jednou z jeho prvních figurálních kompozic, zachycuje umělcovu manželku pravděpodobně v jejich vlastním pařížském apartmá. Plátno s bohatou výstavní i publikační historií má jednoznačné galerijní hodnoty, a může tak být ozdobou každé významné soukromé i veřejné sbírky. Jeho vyvolávací cena je stanovena na 12 000 000 korun. Gauguina mezi zahraničními zástupci důstojně doplňují impresionista Pierre-Auguste Renoir a Jean-Baptiste Camille Corot.
Velkou pozornost jistě vzbudí kolekce umění 20. století díky monumentálnímu dílu Země Josefa Šímy z roku 1960, mnohokrát vystavovanému a publikovanému. Impozantní dílo je vůbec největším obrazem, který kdy Šíma namaloval a představuje vrchol druhé tvůrčí etapy, kterou umělec zahájil po několikaleté odmlce v 50. letech 20. století. Do aukce obraz půjde s vyvolávací cenou 10 000 000 korun.
Průkopníka abstraktního umění Františka Kupku reprezentuje akvarel Impromptu z let 1913-1914, tedy z autorova nejoceňovanějšího období. Jeho vyvolávací cena bude 3 500 000 korun. Na stejné částce bude začínat olejomalba Josefa Čapka Domky na stráni. Autorův rostoucí zájem o sociální tematiku a život obyčejných lidí v moderní společnosti odráží i jeho další dílo Kumpáni. Modernistická zátiší od Emila Filly jsou zastoupena plátnem Kytara a flétna z roku 1928, ve kterém se umělec vrátil ke svému oblíbenému motivu hudebních nástrojů. Prvním majitelem díla byl významný český nakladatel, spisovatel, básník a publicista Otakar Štorch-Marien. Kolekci děl Emila Filly tentokrát zastupují další díla Zátiší s perličkou a Zátiší s pohárem z 20. let a Zátiší s lucernou a Vzpomínky z 40. let.
Do 30. let diváky zanesou velkoformátové krajiny Václava Špály Peřeje na Orlici a U jetelového pole a práce Jana Zrzavého Mořský záliv a Dům v dunách. Nostalgická díla Kamila Lhotáka, mezi nimiž vyniká Balon nad plynárnou a plátno Krajina s lodí od Karla Černého dávají možnost úniku do světa klukovských snů a cizích krajů v předvečer 2. světové války. Únik od reality válečné doby nabízí vesnické idyly Josefa Lady (Hastrman, Zima v Hrusicích a Květnová noc). Naopak práce Aléna Diviše Noční můry a Antonína Pelce s názvem Poušť vznikly za jejich věznění ve Francii a v Maroku. Z poválečné doby pochází ojedinělá malba Bez názvu z takřka nedostupného období Václava Boštíka, která reprezentuje zásadní zlom v jeho tvorbě v přechodu od realistických k abstraktním formám. Nechybí ani kolekce velkoformátových pláten s pražskými motivy od Vlastimila Beneše z jeho sběratelsky nejvyhledávanějšího období 60. let.
Současné umění nabídne vedle závěsných obrazů i jiná výtvarná média včetně uměleckého skla. Uznávaný sochař Martin Janecký představí hned dvě díla vytvořená unikátní technikou inside sculpting, při níž s nutnou zručností i znalostí lidské anatomie tvaruje sklo zevnitř žhavé baňky. Zájem o japonskou kulturu a mistrovské řemeslo se spojuje v elegantní minimalistické plastice sklářského výtvarníka Ronyho Plesla s názvem Geisha. Do skla přetavil své představy braunovských alegorií ctností a neřestí Lukáš Novák, který je zastoupen plastikou Lenost. Sochařské artefakty doplňuje bronzová plastika Rytíř s drakem Jaroslava Róny, která se nese v duchu umělcova zájmu o archetypální náměty. I kolekce malby nabídne pestrou škálu stylů a témat, dominuje jí geometrická abstrakce s výraznými díly od umělců, jakými jsou Ira Svobodová, Zdeněk Trs, Vladimír Véla, Karel Štědrý a Jan Pištěk.
Aukce má rovněž tradiční charitativní rozměr. Adam Kašpar věnuje 70 % výtěžku svého obrazu Kamenice na podporu Národního parku České Švýcarsko. Rony Plesl, Pasta Oner a Karel Štědrý částí výnosů podpoří Kongregaci Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Pozornosti sběratelů by nemělo ujít ani velkorysé rozhodnutí majitelů Šímova obrazu, kteří částí výtěžku podpoří nastupující generaci umělců. Z dosažené ceny díla budou 3 000 000 Kč rozděleny rovným dílem mezi Akademii výtvarných umění v Praze, Fakultu výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně a Fakultu umění Ostravské univerzity.
Výstava aukčních děl se bude konat v Galerii KODL na Národní třídě od 28. října až do 23. listopadu. Komentované prohlídky pro veřejnost se uskuteční 31. října a 7., 14. a 21. listopadu, vždy od 16:00. Online katalog, virtuální prohlídku a informace o otevírací době zájemci najdou na www.galeriekodl.cz .