Večerní aukce u Hejtmánků: rekordní Rámájana, Ouhel i Gočár, překvapivé Talaškino

Aukční zpravodajství - obrázek

Mimořádně cenný obraz Rámájana ruského malíře Borise Grigorijeva, který se naposledy představil české veřejnosti před 88 lety v rámci výstavy skupiny slovanských umělců v Praze, se na večerní aukci v Arthouse Hejtmánek 6. prosince vydražil za 17 360 000 Kč.

Dílo, přestavující mýtickou indickou hrdinku obklopenou exotickými zvířaty, se tak stalo nejvýše vydraženou položkou aukce v pražské Bubenči. Získal ho zájemce v sále.

V pořadí již 9. aukce Arthouse Hejtmánek nabídla zájemcům o umění sto třicet jedna položek z kolekce kvalitních obrazů známých i nově objevených umělců, starožitností a designu. Celkem se vydražila díla za víc než 48 milionů korun. Všechny uváděné ceny jsou už včetně aukční provize 24 %.

Sám galerista Tomáš Hejtmánek hodnotí aukci jako velmi úspěšnou. „Večerní aukce byla lákavá, i sběratelsky přitažlivá. Většina děl našla své nové majitele,“ říká Tomáš Hejtmánek.

Koperník, Škrétova dílna, Prucha i Kubín

Za 2 480 000 korun se hned v úvodu aukce prodalo dílo De revolutionibus orbium coelestium astronoma a matematika Mikuláše Koperníka, vydané v roce 1566. To je celosvětově nedostupné a na aukcích se objevuje jen zcela výjimečně.

Hranici jednoho miliónu korun překonala olejomalba Narození Panny Marie (1640) z dílny Karla Škréty, výtečný příklad bravurní autorské malby, jehož menší podobu vlastní Národní galerie v Praze. Cena obrazu se rychlými příhozy vyšplhala až na 1 178 000 korun.

Ke dvěma miliónům se přiblížil obraz Figura (1930), bravurní ukázka lyrického kubismu od malíře a architekta Aloise Wachsmana vydražený za 1 736 000 korun. Za stejnou sumu se prodalo i sugestivní dílo Atomické reflexy (1946) Václava Tikala.

Ještě větší nárůst zaznamenal ovšem obraz Jarní krajina Jindřicha Pruchy (1913), který se z vyvolávací sumy 450 000 korun dostal až na 1 984 000 korun. A prodala se i obě dražená díla Otakara Kubína, českého malíře s mezinárodním renomé: Zátiší s houslemi (1921) za 496 000 korun a Skalisko u moře (před 1933) za 458 800 korun.

Rekordy pro Gočára a Ouhela

Aukční rekord v oblasti nábytku padl v případě kubistické ložnice Josefa Gočára: dražený soubor nábytku tohoto významného českého architekta byl prodán za 868 000 korun.

Své dosavadní aukční maximum překonal u Hejtmánků i Ivan Ouhel, jehož olej Pampeliška (1981) vystoupal z vyvolávací ceny 105 000 korun až na 334 800 korun. Ze současných autorů svoje renomé v aukční síni potvrdil také Jan Mikulka, jehož obraz se na domácí aukci objevil poprvé: hyperrealistické Zátiší s limetkami II (2017) se prodalo za 496 000 korun a nadějný autor si tak připsal svůj první tuzemský aukční rekord.

Bitva o Talaškino

Zdaleka nejtužší bitvu ovšem dražitelé svedli o kolekci uměleckých předmětů ze dřeva a textilu v Česku dosud takřka neznámého sdružení Talaškino, které tvořili ruští umělci z počátku 20. století. Jejich velká výstava se konala v Praze v Topičově salonu v roce 1909.

Jednotlivé kusy téměř bez výjimky zaznamenávaly strmý nárůst: například Dóza ve tvaru vejce (1905) z vyřezávaného a polychromovaného dřeva se z vyvolávací ceny 18 600 korun zastavila až na 370 000 korunách, podobně vyřezávaná, barvená a mořená dřevěná Krabička (1905) vyskočila z původních 24 800 korun až na fantastických 496 000 korun. Většina těchto děl byla vydražena zájemci online.

Arthouse Hejtmánek, dům prostoupený krásou a uměním

Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Česku orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale vždy nabízí i zajímavé a cenné předměty z oblasti uměleckého řemesla a designu. Její prostory, prostoupené duchem umění a úctou ke všemu krásnému, slouží také jako prodejní galerie. Přestože na trhu působí pouhých pět let, obratem se Arthouse Hejtmánek zařadil mezi pět nejvýznamnějších aukčních domů u nás a je držitelem řady aukčních rekordů. Celkem se zde už vydražila díla za téměř 433 milionů korun. Arthouse Hejtmánek, vedený manželi Tomášem a Marií Hejtmánkovými, funguje také jako soukromá výstavní galerie, která se orientuje na výjimečné a neznámé autory.

Večerní aukce u Hejtmánků: rekordní Rámájana, Ouhel i Gočár, překvapivé Talaškino ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Aukční zpravodajství - obrázek

Aukce pro Centrum Paraple

Galerie KODL pořádá v neděli 26. května od 12 hodin ve Velkém sále na Žofíně již osmou Aukci pro Paraple. Jejími patrony jsou Zdeněk Svěrák a Jan Kačer. Všechna dražená d … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Předaukční výstava v Galerii KODL

Předaukční výstava 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl probíhá v Galerii KODL od 23. dubna do 25. května. Výstava, kterou je možné zhlédnout v průběhu celého měsíce … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Grigorijevovu Rámájanu, Preislerova Milosrdného Samaritána i spis Mikuláše Koper …

Dechberoucí olej Rámájana ruského malíře Borise Grigorijeva se naposledy představil české veřejnosti před 88 lety v rámci výstavy skupiny slovanských umělců v Praze. Na v … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Předaukční výstava v Galerii KODL

Předaukční výstava 250 uměleckých děl v celkové vyvolávací ceně přesahující sto milionů korun probíhá od 29. října do 1. prosince v Galerii KODL na Národní třídě. Výstava … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Jubilejní 50.ANTIQUE - prodejní veletrh starožitností Praha 18-21.4.2024 - imgReklama