JIŘÍ STANĚK — PRÁCE I

Autor: Česky2022Etcetera Art

Autorsky první katalog Jiřího Staňka. V každém kuse vložen originál (autorsky pojednaný papír) od Jiřího Staňka, česko-anglická verze. Náklad 300 ks. Fotografie: Vladimír Kiva Novotný, Lukáš Jasanský, Miloš Strnad, archiv autora, galerií a institucí. Editoři: Miroslav Jiřele a Pavla Kosař Design: Tomáš Vrba, Aparat. Vydal Aparat. ve spolupráci s Etcetera Auctions v roce 2022.

1 300 
včetně dph
skladem
Název: JIŘÍ STANĚK — PRÁCE I  ISBN: 978-80-908472-0-0  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788090847200  Hmotnost: 1.50 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 192  Rozměr: 2210x310 mm  Nakladatel: Etcetera Art
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ JIŘÍ STANĚK — PRÁCE I, Ilona Víchová

Jiří Staněk působí na současné brněnské scéně jako zjevení. Stimul, který jej vede k dílům vyžadujícím maximální koncentraci a vůli setrvávat v klidu navzdory době, jež vyzývá ke spěchu a sebeprezentaci, nelze nazvat jinak než vnitřní posedlostí. Ovšem není to jen sklon k obsesi, který Staňka vyzbrojil darem až zatvrzelé trpělivosti. Jeho specifická tvůrčí zanícenost pramení mnohem hlouběji, v samotném jádru Staňkovy osobnosti, pevně stmeleném hlavním charakterovým rysem umělce – totiž mimořádnou ryzostí.

Základními rysy Staňkova výtvarného projevu jsou důslednost, systematičnost a perfekcionismus. A to jak z hlediska dotažení zvolené metody, tak z hlediska logiky a provázanosti využívaných výtvarných přístupů. Autor zvolenou problematiku nejen vyčerpává do důsledku, ale s oblibou se také vrací zpět, reviduje a přehodnocuje zdánlivě finální díla a dospívá k novým výrazovým možnostem. Způsob Staňkovy práce a jeho myšlení utvářejí koherentní strukturu. Napříč jejími časovými vrstvami umělec propojuje vlákna autenticky ověřené zkušenosti a uskutečňuje myšlenkové posuny. Díky tomu nemůže ustrnout na místě, ale spirálovitým vývojem postupuje k dalším rovinám poznání.

Tvorba mapovaná ve vydané publikaci reprezentuje ranou fázi Staňkovy tvůrčí dráhy. Zahrnuje období umělcova studia a zásadní etapu jeho následného tvůrčího rozmachu až do doby, kdy dovršil jednatřicet let. Přesto sledované období nemůžeme považovat za nezralé vývojové hledání, které je na místě v určitý čas opustit. Naopak. Právě tuto Staňkovu ranou fázi je na místě hodnotit jako významnou etapu, kdy Staněk uskutečnil svá zásadní a mimořádně zralá rozhodnutí. Tímto udal směr a tvar svému myšlení, neboli (řečeno jeho slovy) předložil originální způsob, jak „překročit ‚dokumentární‘ hranice reálného a [tímto] vytvořit [svůj] svébytný alegorický meziprostor“.

z textu Ilony Víchové

JIŘÍ STANĚK — PRÁCE I