Vetřelci a volavky

Autor
InformaceČesky, 2015
PopisAtlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace (1969–1989), 2. vydání Kniha se zabývá širokým fenoménem sochařství …
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelArbor Vitae
ISBN9788074670398
EAN9788074670398
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost2.14 Kg
Rozměr166x240 mm
Vazbalepená
Počet stran512

Bližší informace o knize "Vetřelci a volavky"

Atlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace (1969–1989), 2. vydání Kniha se zabývá širokým fenoménem sochařství ve veřejném prostoru (jindy nazývaném monumentální umění) v Československu v období normalizace s mírným přesahem až do roku 1992. Vetřelci a volavky, autor Pavel Karous, Sabina Jankovičová a Jana Kořínková, Tomáš Pospiszyl.


Anotace knihy " Vetřelci a volavky, autor Pavel Karous, Sabina Jankovičová a Jana Kořínková, Tomáš Pospiszyl"

Téma do sebe pojímá nejen solitérní pomníky a památníky na veřejných prostranstvích, ale také sochařskou a reliéfní výzdobu architektury – úřadů, škol, nemocnic, velkých podniků, továren. Řečeno s názvem jedné z kapitol, jde o sochy, které nikomu nepatří. Estetické a ideologické vyznění veřejného prostor totalitního Československa bylo výhradní výsadou státu. Rovněž umělecká výzdoba architektury, podobně jako stavebnictví, podléhala centrálnímu plánování, rozpočty nových staveb musely zahrnovat částky na umělecká díla. Umění se tak stalo součástí státní byrokratické mašinerie. Sochy doslova zaplavily veřejná prostranství, vznikala díla nejrůznější kvality a úrovně, na jejich tvorbě se podílel téměř každý, komunistickou stranou prověřený umělec. Vznikaly však i kvalitou a moderním pojetím výjimečné realizace od umělců zakázaných, často pod jinými jmény, případně za bizarních okolností, vlastních této době. Jedná se o jev nemající mimo totalitní země obdoby. Tato situace skončila krátce po roce 1989 a je až s podivem, s jakým nezájmem dnes tuto širokou uměleckou produkci přehlížíme, jako by šlo o pomníky samotné normalizace, na niž se usilovně snažíme zapomenout. Z lásky k umění a ze zájmu o dobu, kterou nezažily, se nyní různé soukromé a občanské iniciativy snaží sochy ve veřejném prostoru zachránit a analyzovat předpoklady, za jakých vznikaly. Ukazuje se, že situace nebyla nikdy jen černobílá, podmínky, pohnutky a příběhy lidí a jejich děl se liší a prostupují.
Kniha představuje více než 500 vybraných děl zachovaných či odstraněných z veřejného prostoru jako reprezentativní vzorek toho, co v letech 1968–1992 vzniklo. Jde o výsledek nesmírně náročného dlouhodobého průzkumu tisíců lokalit celého Československa, který sebou nesl i problém určení autorství sochy a legendy jejího vzniku. Vychází česko-anglicky.
Druhé vydání knihy "Vetřelci a Volavky - atlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období Normalizace" je rozšířené o obrazový katalog výběru modelů, kterými se v 70. a 80. letech autoři uměleckých realizací v architektuře presentovali před schvalovací komisí..
Arbor Vitae

Obsah knihy: Vetřelci a volavky

Vetřelci a volavky - examplesVetřelci a volavky - examplesVetřelci a volavky - examplesVetřelci a volavky - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz