Umělci, objednavatelé a styl. Studie z dějin umění

Autor
InformaceČesky, 2007
PopisJeden ze zakladatelů dějin umění jako odborné disciplíny Carl Friedrich von Rumohr (1785–1842) odpověděl kdysi ve společnosti na dotaz, jaký smysl má …
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelB&P Publishing
ISBN80-7364-036-8
EAN9788073640368
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.14 Kg
Rozměr180×250 mm
Vazbapevná s přebalem
Počet stran400

Bližší informace o knize "Umělci, objednavatelé a styl. Studie z dějin umění"

Jeden ze zakladatelů dějin umění jako odborné disciplíny Carl Friedrich von Rumohr (1785–1842) odpověděl kdysi ve společnosti na dotaz, jaký smysl má zabývání se dějinami umění: „Umělecké dílo nelze zcela prožít, pokud nebudou ozřejměny všechny okolnosti a vztahy, za nichž a z nichž vzniklo.“ Umělci, objednavatelé a styl. Studie z dějin umění, autor Jiří Kroupa.


Anotace knihy " Umělci, objednavatelé a styl. Studie z dějin umění, autor Jiří Kroupa"

Studie uspořádané v tomto svazku se snaží některé z těchto okolností ukázat. Jiří Kroupa, brněnský profesor dějin umění, představuje různorodá témata, kterými se zabývá, ale též různá období vzniku uměleckých děl (důraz ovšem klade na svou barokní specializaci) a svůj přístup k umění založený na Rumohrově tradici. Většina textů vznikla původně ve formě přednášek pro veřejnost v cyklu „před originály ze sbírek Moravské galerie v Brně“ v 90. letech 20. století. Některé z těchto přednášek se později staly základem důkladněji přepracovaných odborných prací, ale určitý „vyprávějící“ přístup jim přece jen zůstal vlastní.

Studie jsou sestaveny do částí, které se snaží ukázat různorodé okolnosti vzniku výtvarných děl: „sapere“ a „pratica“ (tvůrčí praktiky a znalosti), umělecká úloha a forma na příkladu dějin valtického zámku, „bel composto“ (propojení architektury s ostatními uměleckými obory), emblematika v barokním malířství, „disegno“ a různé způsoby kresby, ale též úvahy o moderním umění.

Autor přitom neusiluje o jediný recept na vnímání umění, ale snaží se ukázat někdy značně různorodé způsoby, jak můžeme pochopit význam uměleckého díla..
B&P Publishing


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz