Staré hračky a jejich příběhy

Autor: Česky2020Cerm

Milada Kollárová studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně. Celý život se věnuje výtvarné činnosti: maluje obrazy nejen s krajinnou tematikou, ale také abstraktní, a tká autorské tapisérie (gobelíny). Své práce prezentovala jak na samostatných, tak i kolektivních výstavách doma i v zahraničí.

990 
včetně dph
do týdne
ISBN: 9788076230477  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788076230477  Hmotnost: 0.96 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 258  Rozměr: 210x300 mm  Nakladatel: Cerm
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy - Staré hračky a jejich příběhy, Kollárová Milada

Zhruba před 25 lety začala sbírat historické hračky, zpočátku zvolna, postupně stále zaujatěji a tato vášeň ji doposud neopustila. Ze své, časem značně obsáhlé sbírky uspořádala několik výstav a její část byla v letech 2010-2019 trvale prezentována v Muzeu hraček v Měnínské bráně v Brně. V příbězích hraček autorka popisuje, jak některé hračky získala, jaká byla jejich minulost, nebo jaké osudy je provázely, než se ocitly v její sbírce. Většina hraček z těchto příběhů byla donedávna vystavena v brněnském Muzeu hraček. Autorka se také zmiňuje o historii vzniku a vývoji některých druhů hraček, jejich tvůrcích, výrobě a také o zajímavostech či zvláštnostech souvisejících s jejich oblibou a popularitou.
„Moje kniha o starých hračkách není ani odbornou studií, také ne lexikonem nebo nějakým podrobným pojednáním o tomto tématu. Především bych se chtěla podělit s laskavými čtenáři o své zkušenosti při jejich sbírání. Některé z nich mají zajímavé, někdy až dojemné příběhy. Každá hračka z mé sbírky měla svého majitele, hrálo si s ní nějaké dítě. S podobnou hračkou si hrála určitá generace dětí. Tehdejší děti většinou už nežijí, a pokud ano, jsou dnes pokročilého nebo velmi pokročilého věku. Myslím, že setkání s hračkou z dětství potěší, pohladí na duši i podnítí k zavzpomínání. Vím to dobře jednak z písemných poznámek návštěvníků výstav i brněnského Muzea historických hraček, a také ze svých rozhovorů s účastníky komentovaných prohlídek v Muzeu,“ říká sama autorka v úvodním rozhovoru.
Text je doplněn množstvím barevných fotografií historických hraček