Rodinná loutková divadélka... herectvo na drátkách

Autor
InformaceČesky, 2013
PopisKnížka připomíná význačnou kapitolu českého amatérského divadla, resp. fenoménu tzv. rodinného loutkového divadla první poloviny 20. století. Volně na…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
270
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelMoravské zemské muzeum
ISBN978-80-7028-396-7
EAN9788070283967
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.60 Kg
Rozměr170 × 240 mm
Vazbavázaná
Počet stran192

Bližší informace o knize "Rodinná loutková divadélka... herectvo na drátkách"

Knížka připomíná význačnou kapitolu českého amatérského divadla, resp. fenoménu tzv. rodinného loutkového divadla první poloviny 20. století. Volně navazuje na publikaci Rodinná loutková divadélka – skromné stánky múz, již vydalo Moravské zemské muzeum v roce 2009. Rodinná loutková divadélka... herectvo na drátkách, autor Jaroslav Blecha.


Anotace knihy " Rodinná loutková divadélka... herectvo na drátkách, autor Jaroslav Blecha"

Tato byla věnována zejména problematice tištěných stolních loutkových divadel a dekorací české provenience. V nové publikaci autor rekapituluje některé obecnější skutečnosti z historie tzv. rodinného loutkového divadla, hlavně však prezentuje zevrubněji obšírnou českou průmyslovou produkci loutek určených stolním scénám. Sumarizuje dosavadní poznatky získané dokumentací a studiem autentického materiálu ve veřejných i soukromých sbírkách a nabízí úvahy o smyslu a funkci rodinného loutkového divadla. Koncentruje se hlavně na průmyslovou výrobu loutek české provenience. Představuje většinu významných typů loutek a specifickou výtvarnou i technologickou produkci té které firmy či tvůrců. V tom smyslu nanovo shrnuje dosavadní poznatky získané dokumentací a studiem autentického materiálu ve sbírce Moravského zemského muzea a v dalších domácích i zahraničních veřejných a soukromých sbírkách. Díky několikaletému průzkumu tzv. rodinného loutkového divadla bylo možné poznat jeho specifika a vytvořit v Moravském zemském muzeu adekvátní tezaurus sbírky dokumentů tohoto jevu. Na jeho bázi se posléze zdařilo výrazně doplnit a z větší části vědecky zpracovat původní tematickou sbírku. Tudíž v publikaci představený autentický i průvodní dokumentační materiál pochází téměř výhradně již z vlastních zdrojů Moravského zemského muzea.Publikace je vybavena bohatými obrazovými ukázkami vybranými nejen s ohledem na jejich dějinnou závažnost, ale též atraktivitu.
Obsah
Vzpomínka
O knize
Rodinné loutkové divadlo - pokrokový žánr českého loutkářství
Repertoár a loutkářská dramatická literatura
Aktéři stolních scén
"Scénografie" domácích scén
"Zázemí" - metodické a praktické doplňky
Postscriptum
Resumé
Heslovitý chronologický přehled významnější produkce pro rodinné loutkové divadlo
České edice loutkových her do začátku 50. let 20. století
Z praktických návodů a rad
Jmenný rejstřík
Použitá a doporučená literatura
Prameny
O autorovi.
Moravské zemské muzeum


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz