Po sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti

Autor
InformaceČesky, 2009
PopisPublikaci k dlouhodobé výstavě v Domě U Zlatého prstenu
více informací
Dostupnostdo týdne
Cena s DPH
1 400
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelGalerie hlavního města Prahy
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.96 Kg
Rozměr200 x x206 mm
Vazbabrožovaná

Bližší informace o knize "Po sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti"

Publikaci k dlouhodobé výstavě v Domě U Zlatého prstenu Po sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti, autor kolektiv autorů.


Anotace knihy " Po sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti, autor kolektiv autorů"

Expozice Po sametu představovala pokus o rekapitulaci českého „polistopadového“ umění napříč formálními a tematickými přístupy včetně pohyblivého obrazu. Ten se v rámci expozice objevil jako analyzované výstavní rozhraní (interfejs), což u českých dlouhodobých muzejních expozic nebylo do roku 2009 pravidlem. Diskuse o vytvoření expozice, která by mapovala české výtvarné umění od pádu komunismu (po roce 1989), byla na půdě Galerie hlavního města Prahy (dále jako GHMP) vedena stálými či participujícími kurátory instituce dlouho před výslednou výstavou, která byla otevřena příznačně k dvacátému výročí od Sametové revoluce. Přípravných diskusí se zúčastnili přední čeští teoretici výtvarného umění a spolupracovníci GHMP – Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda, Karel Srp, Marie Rakušanová a Jitka Hlaváčková. Zásadní postavou výsledné podoby se stala tehdy čerstvá doktorandka v oboru Obecná teorie a dějiny umění a kultury pod Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze Sandra Baborovská, která měla s pomocí kurátora GHMP Karla Srpa výstavu zrealizovat (od září 2007 do prosince 2008 zastávala Baborovská v GHMP pozici odborné lektorky a od ledna 2009 stálé kurátorky). V kurátorské praxi se kromě rozsáhlé expoziční výstavy Po sametu soustředila na projekt Start-Up probíhající od roku 2008 v místnosti bývalé elektrické rozvodny, jež je součástí Domu U Zlatého prstenu GHMP. Projekt byl vytvořen jako tvůrčí platforma pro debutující umělce. GHMP se zájmem o novou tvorbu kontinuálně profilovala od počátku devadesátých let, a tak lze v tomto ohledu Po sametu vnímat jako součást dlouhodobého procesu, jehož vyvrcholením byla právě tato expozice..
Galerie hlavního města Prahy

Obsah knihy: Po sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti

Po sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti - examplesPo sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti - examplesPo sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti - examplesPo sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti - examplesPo sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti - examplesPo sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti - examplesPo sametu // Současné české umění s přesahy do minulosti - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz