Paul Gebauer

Autor
InformaceČesky, 2018
PopisKolektivní monografie s katalogem díla sleduje životní příběh a uměleckou tvorbu německy hovořícího malíře Paula Gebauera (1888–1951), který většinu ž…
více informací
Dostupnostskladem
Doporučená cena 785 Kč - SLEVA
Cena s DPH
690
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelNárodní památkový ústav
ISBN978-80-87810-24-8
EAN9788087810248
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.80 Kg
Rozměr320 x 446
Vazbavázaná
Počet stran232

Bližší informace o knize "Paul Gebauer"

Kolektivní monografie s katalogem díla sleduje životní příběh a uměleckou tvorbu německy hovořícího malíře Paula Gebauera (1888–1951), který většinu života až do odsunu prožil v rodné obci Sosnová v Českém Slezsku. V pěti kapitolách prezentuje Gebauerův umělecký odkaz v kontextu širších historických a kulturních souvislostí Paul Gebauer, autor Habán Ivo - Habánová Anna.


Anotace knihy " Paul Gebauer, autor Habán Ivo - Habánová Anna"

Představuje pokus o komplexní uchopení různých aspektů malířovy tvorby, jež dodnes vyvolává emotivní reakce a nepochybně bude i do budoucna předmětem dalšího výzkumu, ať už v kontextu regionální problematiky tzv. Heimatkunst, nebo v rámci širší diskuze o povaze moderních středoevropských realismů meziválečného období a jejich následného zneužití nacistickou propagandou.

Paul Gebauer je vynikajícím zástupcem malby v duchu Nové věcnosti mezi tzv. českými Němci. Během studií v Drážďanech prošel postimpresionistickým školením v ateliéru Gotthardta Kuehla. Už v této rané tvorbě se zabýval civilními náměty a venkovským životem. Tyto momenty posléze vygradovaly v obraze Má slezská vesnice se zřetelným sociálním podtextem, navazujícím na německé sociálněkritické vzory. Stěžejní Gebauerova díla vznikla na přelomu dvacátých a třicátých let. Z formálního hlediska spadají do okruhu moderně pojímaných realismů, svými náměty a atmosférou korespondují s dobově paralelní tvorbou amerických regionalistů. Kvalitu Gebauerovy tvorby v době mezi válkami dobře rozpoznal historik umění Edmund Wilhelm Braun. Také díky jeho archivu bylo možné rekonstruovat životní příběh a dílo dlouho opomíjeného umělce, jehož pozoruhodně kvalitní práce vznikaly na umělecké periferii někdejšího Československa..
Národní památkový ústav

Obsah knihy: Paul Gebauer

Paul Gebauer - examplesPaul Gebauer - examplesPaul Gebauer - examplesPaul Gebauer - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz