Kůže na skále / Šárka Růžičková Zadáková, Petra Brázdilová

Autor
InformaceČesky, 2013
PopisVydala Galerie Klatovy / Klenová k stejnojmenné výstavě v Galerii U Bílého jednorožce, 2012, text: Lucie Šiklová
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
50
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelGalerie Klatovy Klenová
ISBN9788087013380
EAN9788087013380
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.20 Kg
Rozměr210x210 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran40

Bližší informace o knize "Kůže na skále / Šárka Růžičková Zadáková, Petra Brázdilová"

Vydala Galerie Klatovy / Klenová k stejnojmenné výstavě v Galerii U Bílého jednorožce, 2012, text: Lucie Šiklová Kůže na skále / Šárka Růžičková Zadáková, Petra Brázdilová, autor Lucie Šiklová.


Anotace knihy " Kůže na skále / Šárka Růžičková Zadáková, Petra Brázdilová, autor Lucie Šiklová"

V lednu 2007 vznikla "na základě nutkavé potřeby obnovit vážnost monstrózní krásy a vlastního sebevědomí" umělecká skupina "Kůže na Skále" Pojmenování skupiny vychází z křestních jmen zakladatelek a dvoujediných členek, malířek Šárky Zadákové a Petry Brázdilové (Šárka, z řečtiny jeden z významů kůže jako připomínka statečnosti-pružnosti, Petra, z řečtiny skála jako personifikace pevnosti). Autorky tehdy v rovnováze neskrývané opravdovosti a nadsázky prohlašují: Naší dvojicí symbolizujeme pravdu (pevnost-skála) a milosrdenství (pružnost-kůže). Z předchozích neformálních setkávání a diskuzí na dobře utajovaných místech (neboť nechodíme rády s kůži na umělecký trh) jsme zformulovaly společný program skupiny, která má ambice směřovat k principům "nového ducha" zastánců umění bez umělců.

Po pěti letech "podzemního působení" jednotlivých členek skupina nahlédá čas vrchovatým pro překročení privátních hranic tvorby a pro znovushledání. Rozhoduje se v předvečer termínu jednoho z dalších očekávaných konců světa v duchu svého názvu a dechu Stříbrného větru pro "abiturientské" setkání po letech a vystoupení ve formátu společné výstavy.

Šárka Zadáková – Růžičková
Tvorba Šárky Zadákové je souběžná s během jejího osobního života. Malba se Šárce stává postupně neformálním deníkem, tvořeným autonomními obrazy, zachycujícími vzpomínky na období z minulosti, ale i na právě prožívané děje, a dokonce i na vlastní "vzpomínky na budoucnost". Jednou jsou to převyprávěné významné scény jejího života, zprostředkované na plátně subjektivně a zároveň realisticky opravdově pro ni charakteristickou figurální expresí. Jindy je prokládá záběry mentálních sbírek z předmětů, zastupujících opět různé etapy či momenty života, poskládaných v mysli a po té na malířském plátně do zátiší. Svým osobním, vážným a do detailu promyšleným přístupem dává každodenní obyčejnosti punc exluzivity. Jakkoli je její výpověď čistě osobní, díky daru cudnosti její osobní přístup nezatěžkává a nabývá rozměrů univerzálního sdělení o běhu lidského života.

Petra Brázdilová
Petra Brázdilová je výtvarná glosátorka. Výtvarné prostředky volí a přizpůsobuje tématu, které si nevybírá striktně. Reflektuje osobní i obecné, jak je přináší plynoucí a často spíš běžící život. Situace se vynořují jako na pohyblivé střelnici a Petra si je bere na mušku. Převládá u ní konceptuální malba. Podle toho, co v rámci malby potřebuje vypíchnout, volí expresivní výraz na hraně art brut či znakové zjednodušení, pocitově však přikročí i ke klasičtějšímu výrazu na hranici realismu. Celkově u ní vítězí spíše expresivnější polohy, blízké jejímu naturelu. Podle potřeby situace a sledování vlastního pocitu ale sáhne i po fotografii či trojrozměrném konceptuálním objektu. Zdánlivý nesoulad užívaných výtvarných přístupů je v souladu s jejím vytříbeným pozorovacím a glosátorským talentem.

Lucie Šiklová.
Galerie Klatovy Klenová

Obsah knihy: Kůže na skále / Šárka Růžičková Zadáková, Petra Brázdilová

Kůže na skále / Šárka Růžičková Zadáková, Petra Brázdilová - examplesKůže na skále / Šárka Růžičková Zadáková, Petra Brázdilová - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz