Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)

Autor
InformaceČesky, 2016
PopisHugo Boettinger byl vyhledávaným portrétistou vyšších vrstev, tvůrcem křehkých dívčích aktů a zároveň autorem humoristických kreseb a karikatur známým…
více informací
Dostupnostskladem
Doporučená cena 445 Kč - SLEVA
Cena s DPH
149
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelB&P Publishing
ISBN978-80-7485-107-9
EAN9788074851079
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.93 Kg
Rozměr210 × 260 mm
Vazbavázaná
Počet stran164

Bližší informace o knize "Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)"

Hugo Boettinger byl vyhledávaným portrétistou vyšších vrstev, tvůrcem křehkých dívčích aktů a zároveň autorem humoristických kreseb a karikatur známým širokému publiku jako Dr. Desiderius. Boettingerovy především portrétní kresby byly výjimečně populární a během jeho života byly mnohokrát vystavovány a publikovány. Kniha vychází ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni. Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934), autor Ivana Jonáková.


Anotace knihy " Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934), autor Ivana Jonáková"

Ve dvacátých letech se s humoristickými kresbami Huga Boettingera podepisovanými pseudonymem Dr. Desiderius často setkávali čtenáři Lidových novin, Prager Presse, Světozoru a řady dalších periodik. Kresby byly také vydány v několika albech. Jeho výstavy v Praze i v menších městech budily pravidelně velký zájem publika i tisku a jeho veselá dílka se na výstavách také velmi rychle prodávala. Roku 1923 při příležitosti Boettingerovy výstavy v Topičově salonu v Praze, na niž se doslova stály fronty, konstatoval kritik Václav Nebeský, že „není snad této chvíle druhého českého malíře, který těšil by se větší oblibě v kruzích nejširších, nad karikaturistu Hugo Boettingera“.

Žádný z teoretiků umění, kteří se osobou Huga Boettingera zabývali, se nemohl nepodivit nad tím, jak se může v jedné osobě skrývat pohotový kreslíř, který bystře glosuje a ironizuje veškeré dění kolem sebe, a zároveň malíř poněkud zpátečnických idylických krajin zaplněných snícími dívkami. Boettinger měl totiž v té době již za sebou také dvacet let malířské kariéry. Patřil k secesní generaci a v prvním desetiletí 20. století se jevil jako slibný talent, aktivně se účastnil výstav doma i v zahraničí a kritikou byl dobře hodnocen.

Proměny, kterými prošlo umění v následujících letech, Boettinger sledoval skepticky a s nepochopením. Většinou se moderní umělecké směry stávaly jen předmětem vtipu některé z jeho veselých kreseb. Po roce 1918 se jeho původně soukromá záliba v komických portrétech známých, pozorovací talent a vrozené vtipálkovství spojily v novinových a časopiseckých kresbách, v nichž našel nové pole působnosti. Jimi se proslavil jako humoristický kreslíř Dr. Desiderius. Pro české výtvarné umění má význam jako jeden z prvních profesionálních novinových kreslířů, který dokázal velmi živě zachytit portréty osobností utvářejících politické a kulturní dějiny Československa od jeho založení a zároveň prostřednictvím kreslených vtipů komentovat aktuální společenské dění..
B&P Publishing

Obsah knihy: Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)

Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934) - examplesKronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934) - examplesKronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934) - examplesKronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934) - examplesKronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934) - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz