Autor | |
---|---|
Informace | Česky, 2019 |
Popis | Katalog vychází ve spolupráci s Museu Nacional de Arte Contemporânea v Lisabonu u příležitosti stejnojmenné výstavy, pořádané ve dnech 30. dubna až 29… více informací |
Dostupnost | skladem |
Cena s DPH | 890 Kč Změna měny ![]() |
Dárek k tomuto zboží ZDARMA |
Nakladatel | Arbor Vitae |
---|---|
ISBN | 978-80-7010-157-5 |
EAN | 9788070101575 |
Jazyk | Česky |
Rok vydání | 2019 |
Hmotnost | 1.51 Kg |
Rozměr | 225 x 290 mm |
Vazba | V8 |
Počet stran | 174 |
Bližší informace o knize "Karafiáty a samet"
Katalog vychází ve spolupráci s Museu Nacional de Arte Contemporânea v Lisabonu u příležitosti stejnojmenné výstavy, pořádané ve dnech 30. dubna až 29. září 2019 ve 2. patře Městské knihovny Galerie hl. m. Prahy. Obsahuje statě autorek projektu Sandry Baborovské a Adelaide Ginga (MNAC), historika Pavla Szobiho, historika umění Víta Havránka a vizuální umělkyně česko-portugalského původu Any de Almeidy Karafiáty a samet, autor kolektiv autorů.
Anotace knihy " Karafiáty a samet, autor kolektiv autorů"
exty přibližují dosud poprvé portugalské umění a prˇekvapive´ podobnosti, paralely i paradoxy prˇevratny´ch uda´losti´ Portugalska a Cˇeskoslovenska. Společným východiskem je rok 1968, doba pražského jara v Československu a v Lisabonu jara Marcela Caetana, a roky 1974 a 1989, data pokojných revolucí, které přinesly oběma státům svobodu. Karafiátová revoluce se odehrála 25. dubna 1974 a sametová revoluce v Československu 17. listopadu 1989. Publikace představuje rovněž díla československých a portugalských umělců, osobností a legend, jež reagovaly na nesvobodné režimy a měly zásadní vliv na formování současného umění obou zemí. Zároveň poprvé u nás dává nahlédnout do soukromých archivů mladých Portugalců, kteří jako první zahraniční delegace přijeli 9. prosince 1989 podpořit naši demokratizaci.
Karafiáty a samet / Umění a revoluce v Portugalsku a Československu (1968–1974–1989) s grafickou úpravou od Anymade Studio vychází v češtině, portugalštině a angličtině a je zároveň prvním souhrnným představením obou revolucí a chronologií samostatného portugalského a československého státu. Kromě unikátních dokumentů z České tiskové kanceláře, Fundaçao Mário Soares, Centro de Documentaçao 25 de Abril, Arquivo Histórico Diplomático, Rádio e Televisao de Portugal, České televize, dobových periodik a
soukromých archivů obsahuje rovněž snímky osobního fotografa Václava Havla Tomkiho Němce, reprodukce uměleckých děl z Museu Nacional de Arte Contemporânea v Lisabonu, Fundaçao de Serralves – Museu de Arte Contemporânea – Porto, Fundaçao Calouste
Gulbenkian – Lisabon, Galerie hlavního města Prahy, Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Nadačního fondu Kmentová Zoubek, Prvé slovenské investičné skupiny – Bratislava, Slovenské národné galérie – Bratislava a dalších..
Arbor Vitae