Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 4

Autor
InformaceČesky, 2021
PopisRichard Kubla: Můj život s operou. Muzikolog Viktor Velek s krátkým časovým odstupem navazuje na vlastní monografii věnovanou Richardu Kublovi (1890–1…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
299
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelOstravská univerzita
ISBN9788074228292
EAN9788074228292
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost2.50 Kg
Rozměr180x220
Vazbabrožovaná
Počet stran346

Bližší informace o knize "Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 4"

Richard Kubla: Můj život s operou. Muzikolog Viktor Velek s krátkým časovým odstupem navazuje na vlastní monografii věnovanou Richardu Kublovi (1890–1964) – vydána též v NLN. Po česko-německy psané publikaci typu „život a dílo“ nyní autor přichází s edicí Kublových memoárů. Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 4, autor Velek Viktor.


Anotace knihy " Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní 4, autor Velek Viktor"

Hvězda vídeňské Lidové opery, Nového německého divadla a Národního divadla v Praze v nich popisuje několik úseků svého profesního i osobního života. Činí tak s humorem sobě vlastním, s citem pro vybudování dramatických momentů a v případě humorných historek z divadelního pódia i zákulisí zůstává Kubla gentlemanem. Díky editorovi je vyprávění doplněno bohatým ikonografickým materiálem, který vyprávění vhodně zpřítomňuje. Grafické ztvárnění publikace zachovává nápadité řešení nastavené předešlými díly Velkovy řady Hudební umělci mezi Ostravou a Vídní, tj. jde o kombinaci prvků tradiční a moderní grafiky. Svůj vstup do Kublových memoárů komentuje autor v úvodu: šlo mu o sestavení takového sledu kapitol, který bude přirozenou ilustrací Kublova pestrého a dramatického života. Došlo tak ke zpřehlednění různých verzí a skic a k různým kompilačním syntézám. Publikace splňuje běžný standard odborného textu (jmenný rejstřík, poznámkový aparát atd.), ale to nijak nebrání laickému zájemci o dějiny české a světové opery v přečtení knihy. Ta ovšem nemusí nutně oslovit jen publikum operní a obecně hudebně zaměřené. Kublův text potěší i zájemce o dějiny Ostravy a okolí. Publikace by neměla minout ani toho, kdo je příznivcem biografických slovníků – poznámkový aparát obsahuje řadu nových informací. Zdá se, že operního pěvce zcela právem tiskem nazývaného „český Caruso“ nelze badatelsky už dále vytěžit. Zvláště když Viktor Velek připravil pro Český rozhlas Vltava pořad mapující na ploše 100 minut nahrávky Kublova zpěvu. Více k tomu autor: „Ano, badatelsky je Kubla zcela vytěžen a ve smyslu připomenutí jeho významu i rehabilitován, ale ad acta nebude odložen. V současnosti iniciuji vznik pamětní desky, která bude v Ostravě na rodném domě připomínat pěvcovu existenci. Na návrzích už pracují studenti Fakulty umění Ostravské univerzity a do realizace je zapojeno i Národní divadlo moravskoslezské. Ostravské muzeum zvažuje uspořádání menší výstavy: ta by představila pozůstalost Richarda Kubly.“.
Ostravská univerzita


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz