Gallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského

Sleva 34%
Autor
InformaceČesky, 2012
PopisKatalog byl vydán u příležitosti výstavy Gallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského pořádané G…
více informací
Dostupnostskladem
Běžná cena150 Kč - SLEVA 34%
Cena s DPH
99
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelGalerie výtvarných umění v Ostravě
ISBN978-80-85091-90-8
EAN9788085091908
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.25 Kg
Rozměr210 x 210 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran68

Bližší informace o knize "Gallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského"

Katalog byl vydán u příležitosti výstavy Gallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského pořádané Galerií výtvarného umění v Ostravě v Domě umění – Kabinetu architektury | 12. srpna – 20. září 2009 Gallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského, autor Maryla Sobek, Serge Allaire a Manon Levac.


Anotace knihy " Gallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského, autor Maryla Sobek, Serge Allaire a Manon Levac"

Výstava „Gallia romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunta Świechowského“ na padesáti osmi černobílých fotografi ích prezentuje příklady románské architektury a sochařství ve Francii. Většina fotografi í vznikla v 50. letech 20. století, v průběhu Świechowského prvních návštěv Francie, tedy před rozsáhlými restaurátorskými pracemi, které probíhaly v 2. polovině 20. století.

Mezi jinými lze zhlédnout proslulý poutní kostel Sainte-Foy v Conques v Pyrenejích, chrám v Sainte-Marie-de-la-Mer obehnaný hradbami, katedrálu v Le Puy s šesticí kupolí nad hlavní lodí či chrámy příznačné pro oblast Auvergne s dekorovanými kamennými mozaikami s tématikou květeny i geometrickými vzory. Můžeme také obdivovat to nejlepší ze sochařské tvorby ve francouzské architektuře – monumentální portály v Moissac a v Autun, bohatě dekorované figurálními reliéfy fasád kostelů v Saint-Gilles-du-Gard, Notre-Dame-la-Grande v Poitiers a Saint-Nicolas v Civray, nebo zdobné hlavice sloupů z Anzy-le-Duc, Issoire a Toulouse. Výstava je zapůjčena z Muzea architektury ve Vratislavi a v Ostravě má svou českou premiéru, další zastavení je v Kutné Hoře a Brně.

Katalog k výstavě je rozdělen do čtyř částí. Úvodní kapitola „Gallia Romanica” obsahuje fotografi e autora výstavy Zygmunta Świechowského a je doplněna stručným popisem zobrazovaných staveb a soch, které připravila kurátorka výstavy Agnieszka Gola. Pro srovnání jsme zařadili do druhé kapitoly text Marie Šťastné, ve kterém popisuje „Románské umění na českém uzemí” ve vztahu k vystavovaným fotografiím. Ve třetí kapitole „Románská rotunda v Těšíně“ seznamuje čtenáře Wiesław Kuś s rotundou sv. Mikuláše a sv. Václava. Jde o nejstarší památku sakrální architektury na území polského Těšínska, která je v českém prostředí málo známá, ačkoliv se nachází nedaleko Ostravy. Závěr katalogu patří stručnému životopisu Zygmunta Świechowského..
Galerie výtvarných umění v Ostravě

Obsah knihy: Gallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského

Gallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského - examplesGallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského - examplesGallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského - examplesGallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského - examplesGallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského - examplesGallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského - examplesGallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského - examplesGallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského - examplesGallia Romanica. Románská architektura a sochařství Francie ve fotografiích Zygmunda Świechowského - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz