Frantisek Kupka

Autor
InformaceČesky, 2016
PopisFrantišek Kupka byl postavou neobvyklé šíře a mnohostrannosti - geniální malíř, intelektuál, filosof, vizionář. Jeho dílo se po letech konečně dočkalo…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
4 990
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelAdolf Loos Apartment and Gallery
ISBN9783863359553
EAN9783863359553
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost3.00 Kg
Rozměr290x230 mm
Vazbavázaná
Počet stran572

Bližší informace o knize "Frantisek Kupka"

František Kupka byl postavou neobvyklé šíře a mnohostrannosti - geniální malíř, intelektuál, filosof, vizionář. Jeho dílo se po letech konečně dočkalo pozornosti a docenění odborné i široké veřejnosti, avšak i nadále je potřeba usilovat o komplexnější poznání jeho neprobádané tvorby. V zahraničí distribuci převzalo nakladatelství König Books London. Frantisek Kupka, autor Vladimír Lekeš, Agnes Husslein Arco, Ludmila Lekeš, Eliška Zlatohlávková.


Anotace knihy " Frantisek Kupka, autor Vladimír Lekeš, Agnes Husslein Arco, Ludmila Lekeš, Eliška Zlatohlávková"

Ačkoliv to nebude jednoduché, Kupkův umělecký vývoj, unikátní malířské postupy, tvůrčí cesty a především přínos světovému malířství si to zajisté zaslouží. Pevně věřím, že tento soupis olejomaleb pomůže ucelenějšímu porozumění díla jednoho z nejvýznamnějších abstrakcionistů dvacátého století.

S vypracováním soupisu olejomaleb jsme začali po podepsání smlouvy o spolupráci s Národní galerií v Praze v roce 2011. Soupis byl dokončen v roce 2015 a čítá na 359 olejomaleb. Kupkova tvorba byla rozčleněna do sedmi tematických okruhů: Předabstraktní, Řada Dvoubarevné fugy, Řada vertikálních a diagonálních plánů, Řada organických motivů, Příběhy tvarů a barev, Řada energických a mechanických, Čisté formy – syntézy a Série C. Ke každému dílu byl na základě osobního průzkumu, údajů z archivu autorů a archivu Jindřicha a George (Jiřího) Waldese, výstavních katalogů, veřejně dostupných dokumentů a archiválií vypracován popis, soupis výstav, literatury a vročení obrazu. Je důležité zdůraznit, že u obrazů Františka Kupky je mnohdy velmi těžké přesně určit rok vzniku díla. Jak potvrdil George Waldes (1919–2013), syn sběratele a nejbližšího přítele Františka Kupky Jindřicha Waldese, malíř pracoval na svých obrazech i několik let.

Velmi často se ke svým obrazům vracel, aby je přepracoval či dokončil, a to i po několika desetiletích (zejména před výstavami). Vzhledem k těmto okolnostem jsme dataci u některých obrazů vymezili předpokládaným rokem vzniku a dokončení.
Díla pochybná, která byla v minulosti prezentována na výstavách jako díla autorská, byla ze seznamu vyřazena. Sekce věnující se těmto malbám nabízí jejich přehled.

Tento projekt, stejně jako jeho výsledek, který dnes leží před námi, je v mnoha směrech unikátní. Je mi ctí, že jsem mohl spolupracovat s Národní galerií v Praze a Belvedere Vídeň na tomto soupisu, na který Kupkovo dílo čekalo přes půl století. Zároveň bych chtěl poděkovat všem osobám a institucím, které nám laskavě poskytly cenné informace, fotografie a další materiály..
Adolf Loos Apartment and Gallery

Obsah knihy: Frantisek Kupka

Frantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examplesFrantisek Kupka - examples

Listování v knize: Frantisek Kupka

Ukázková kapitola [pdf; 2,5 MB]

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz