Jitka Válová „Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě.“

Autor
InformaceČesky, 2022
PopisMalířky Květa a Jitka Válovy vyrostly a zemřely doma v Kladně. Když jim byly čtyři roky, zemřel jim tatínek a s maminkou a dvěma staršími sestrami se …
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
499
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelTorst
ISBN9788072156986
EAN9788072156986
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.90 Kg
Rozměr160x200 mm
Vazbavázaná
Počet stran384

Bližší informace o knize "Jitka Válová „Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě.“"

Malířky Květa a Jitka Válovy vyrostly a zemřely doma v Kladně. Když jim byly čtyři roky, zemřel jim tatínek a s maminkou a dvěma staršími sestrami se ocitly v opravdové nouzi, která trvala desítky let. K tomu přišla válka a byly totálně nasazeny v Poldi Kladno. Jitka Válová „Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě.“, autor Pecháčková Marcela.


Anotace knihy " Jitka Válová „Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě.“, autor Pecháčková Marcela"

Od útlého věku kreslily a snily o malování. Podařilo se jim vystudovat UMPRUM, ale jejich výtvarné pojetí a politický postoj režim nepřijal, zůstaly v ústraní. Zlom nastal až po výstavě v roce 1983, kdy se o jejich existenci a mimořádném talentu dozvěděla veřejnost. Hovory s Jitkou Válovou vedla novinářka Marcela Pecháčková v roce 2009. O Jitce si povídala také s její přítelkyní Adrienou Šimotovou a s několika dalšími osobnostmi včetně Majky Vydrové, Jitčiny asistentky po Květině smrti. Původním záměrem byla kniha rozhovorů. Když Jitka dala autorce k dispozici svůj neuspořádaný archiv s deníky, dopisy, skicami a básněmi, práce na textu na dlouhých dvanáct let zamrzla. Teprve letošní 100. výročí narození dvojčat Válových se stalo impulzem k dokončení knihy. Publikace nabízí velké množství dosud nezveřejněných fotografií a snaží se zachytit tuto jedinečnou umělkyni co nejautentičtěji včetně jejího syrového vyjadřování. Jitka vedla velmi prostý život, často na hraně zoufalství, ale i tak zůstala do posledního dechu veselá. Taková je i tato kniha.
Torst

Obsah knihy: Jitka Válová „Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě.“

Jitka Válová „Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě.“ - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz