Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Českoslov

Autor: Česky2024UMPRUM

Publikace je první knihou, která souhrnně přibližuje budování celostátní sítě kulturních domů, jež byla systematicky zřizována v období socialismu na území bývalého Československa. Tyto stavby se jako místa veřejného života poválečné společnosti těšily velkorysé státní podpoře, a to nejen po stránce ekonomické, ale i politické či legislativní.

Již není v prodeji
Název: Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Českoslov  ISBN: 9788090843332  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788090843332  Hmotnost: 0.90 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 350  Rozměr: 120x160 mm  Nakladatel: UMPRUM
informace ke knize

Detail knihy ~ Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Českoslov, Janečková Michaela (ed.), Lehkoživová Irena (ed.)

Náš zájem se nesoustředí pouze na jejich specifickou typologii, ale nahlížíme také jejich osvětový a emancipační potenciál i roli politického nástroje organizace a kontroly volného času. Publikace se rovněž zaměřuje na hledání kořenů a programových předchůdců kulturních zařízení vznikajících od 19. století i v meziválečné době (spolkové a národní domy nebo domy pracujících), s přesahem do období po roce 1989, kdy se budovy a jejich provozovatelé museli a někdy stále musí vyrovnávat s aktualizačními nároky. Kniha pokrývá český i slovenský kontext výstavby kulturních domů, díky čemuž se daří nejen pokrýt celé území bývalého Československa, ale také zachytit rozdílné historické zkušenosti.

Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Českoslov