Stanislav Sedláček (malíř)

Foto: Stanislav Sedláček
MalířStanislav Sedláček
Obormalba
MěstoBrno
StátČeská republika


Malíř - Stanislav Sedláček

Základní informace

Narození: 31.8.1954 Brno

Na počátku byla zidealizovaná krajina Českomoravské Vysočiny a bohatě aranžovaná květinová zátiší malovaná temperovými barvami s maximální vizuální identitou. Postupem času je prioritou snaha zachytit náladu okamžiku denní i roční doby, neustávající pohyb, změny, vývoj a přenést tento pocit na diváka. Hlavní malířskou technikou se u Stanislava Sedláčka stává akvarel, který svojí lehkostí a vzdušností plně koresponduje s autorským záměrem. V posledních letech tématicky převažují městské motivy od dominantní architektury až po romantická zákoutí. Stanislav Sedláček se narodil se 31. srpna 1954 v Brně. Maturoval na Gymnáziu Slovanské náměstí v Brně. Vystudoval právnickou fakultu nynější Masarykovy univerzity. Po vojně pracoval hlavně jako podnikový právník. Od roku 1997 vyučuje na brněnské právnické fakultě. Výtvarné tvorbě se intenzivně věnuje od gymnázia. Pravidelně pořádá výstavy své tvorby. Také ilustruje verše brněnských básníků a knihy o Brně. Je ženatý, manželka Miroslava vyučuje na brněnské lékařské fakultě.

Literatura - Stanislav Sedláček

  • Havran, Edgar Allan Poe – ilustrace
  • Krásné jho – ilustrace k básním Oldřicha Mikuláška
  • Ilustrace k publikaci Mileny Flodrové – Brno

Životopis - Stanislav Sedláček

Pro výtvarné umění ho na brněnském Gymnáziu Slovanské náměstí nadchl akademický malíř Antonín Smažil. „Jeho kabinet nebyl kabinet učitele kreslení, ale skutečný ateliér. Od této chvíle jsem začal malovat intenzivněji," vzpomíná Sedláček.

Zůstal samouk. „V mládí jsem nenašel odvahu přihlásit se na výtvarnou školu. Teď už jsem v technice nabyl potřebné jistoty. Přesto se mám stále co učit. Určitá míra pochybnosti je zdravá, ať dělá člověk cokoliv. Jakmile přestane úplně pochybovat, je to cesta do záhuby," myslí si výtvarník.

Kromě olejové a akvarelové malby se zajímá také o práci s tuší. „Vždy pro mne byli velkou inspirací impresionisté. Z českých umělců mě nejvíc ovlivnil Antonín Slavíček.

Je kromě jiného autorem souboru obrazů, které město Brno darovalo 15 středoevropským prezidentům u příležitosti jejich summitu v Brně. Mimo klasické tvorby se věnuje i knižním ilustracím.

Autora v jeho tvorbě dlouhodobě zajímá Brno ať v celkových panoramatických pohledech či jeho interiéru. V posledním období se intenzivně věnuje i figurálním kompozicím, které ovšem opět propojuje s ústředním tématem jeho práce – Brnem. Ve výtvarných technikách preferuje akvarel a olej. Doposud uspořádal 8 samostatných souborných výstav a příležitostně se účastní i výstav kolektivních. Jeho přáním a cílem je se ve své tvorbě dál rozvíjet a zdokonalovat bez ohledu na dnes propagované a rychle se měnící směry a názory v umění, ale s o to větším ohledem na svůj vnitřní život, na své přesvědčení, na své niterné pojetí umění. Sedláček se dle svých slov nebrání experimentu v umění, ale brání se křečovitým snahám o experiment za každou cenu, bez ohledu na své vlastní pojetí malířství. Umění by mělo být platformou pro porozumění mnoha výtvarných proudů, ale vždy s tolerancí a respektem k názorům odlišným.

iUmeni.cz: Stanislav Sedláček / malba

Zpět na výpis

Nenašli jste dané dílo?

Pokud jste v naší galerii nenašli hledané dílo, zašlete nám Vaši představu na info@iumeni.cz a pokusíme se Vám dané dílo zajistit.

Pronájem umění

Rádi Vám vybavíme Vaši kancelář či obchodní prostory uměním dle vašeho výběru. Máte-li zájem, kontaktujte nás!

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní novinka

Tkané tapisérie a oděvy. Obrazy.