ZA PRAVDU A SPRAVEDLNOST! Proměny husitství v díle Karla Štěcha a Oty Matouška

Výtvarné umění 4.9.2015 - 8.11.2015 • Zámek 144, P. O. Box 80, Hluboká nad Vltavou, Česká republika

Výstava připomíná v souvislosti s šestistým výročím upálení Mistra Jana Husa dvojici významných jihočeských výtvarníků - Karla Štěcha (1908 –1982) a Otu Matouška (1890 –1977)

Přiblíží pojímání postavy Mistra Jana Husa v díle obou tvůrců, kteří k oslavě českého reformátora došli z opačných ideových pozic. Oto Matoušek, absolvent pražské Akademie výtvarných umění (1910–1915) a člen ruských legií, se po první světové válce stal svými cykly oslavujícími boj legionářů za svobodu Československa jedním z „oficiálních“ umělců první republiky. Zároveň je Matoušek – ač původem z Plzně – pevně ukotven v jižních Čechách, kde zakládá Sdružení jihočeských výtvarníků. V jeho rámci se Matoušek setkává i s mladším Karlem Štěchem, vyškoleným na UMPRUM a AVU, citlivým glosátorem bídy velké hospodářské krize i sociální nerovnosti a nespravedlnosti na jihočeském venkově třicátých let. Zatímco Matoušek proslul grafickými pomníky heroismu československých legionářů, Štěch získal proslulost jako lyrický a sociálně kritický bedlivý pozorovatel venkova jižních Čech. Jakkoliv byly ideové postoje Štěcha i Matouška protikladné, vystavily je oba nacistickým perzekucím včetně věznění v koncentračních táborech. Právě zkušenost s nacistickou okupací, již oba vyjádřili v dílech nezvyklé síly, vedla u Karla Štěcha k niternému souznění s programem socialistického Československa. Součástí ideologie poúnorového státu byla i apoteóza Jana Husa a husitů, kteří byli v nejedlovském duchu vnímáni jako předchůdci komunismu a stali se ideovými vzory pro budování socialistické společnosti. Není divu, že právě husitská tematika poutala intenzivní pozornost Karla Štěcha. Jeho starší kolega se k vůdčím postavám české reformace dostal již před válkou. Právě srovnání předválečného pohledu „legionářského“ umělce s poválečnou obrazovou interpretací Husa v díle levicově smýšlejícího autora je osou výstavy. Jejím hlavním smyslem je však splátka dluhu vůči významným osobnostem jihočeského výtvarného umění a rehabilitace grafických sbírek Alšovy jihočeské galerie.

ZA PRAVDU A SPRAVEDLNOST! Proměny husitství v díle Karla Štěcha a Oty Matouška


Další události

Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail
Výtvarné umění

Břetislav Malý - Soft Steel

20.3.2024 - 21.4.2024
Praha · Galerie U Betlémské kaple

Výstava Břetislava Malého v Galerie u Betlémské kaple

Detail
Výtvarné umění

Veronika Holcová – Analýza očistce

7.3.2024 - 21.4.2024
Praha · Trafo Gallery

Srdečně Vás zveme na nově připravovanou sólovou výstavu umělkyně Veroniky Holcové, která představí malby i kresby prolínající dva odlišné výrazové svě …

Detail
Fotografie

Vlastimil Raška: Mizející svět

5.5.2023 - 21.4.2024
Pardubice · Východočeské muzeum v Pardubicích

V Open Air Galerii Parkán představujeme již podeváté velkoformátové fotografie.

Detail
Výtvarné umění

Barbora Sika – Rajská zahrada

20.3.2024 - 24.4.2024
Praha · Dudes & Barbies Gallery

Výstava Barbory Sika v Kavárně co hledá jméno

Detail