Peter Demek ̶  Status / Stretch

Výtvarné umění 17.6.2021 - 29.8.2021 • Dominikánská 2, Plzeň, Česká republika

Status je dlouhodobě rozvíjený umělecký koncept sochaře slovenského původu Petra Demeka (1980), který je již stabilní součástí české umělecké scény.

Status se jako idea u Demeka objevil v roce 2011 a později je jako název užívaný v různých variacích pro jeho výstavní prezentace až do současnosti. Po celou dekádu jím fakticky rámcuje své experimentování a umělecké reflexe, které jsou prostředkem k přemýšlení určitých problémů a témat. Pro Demeka je pak výstava ideální příležitostí na „autoanalýzu“, dotahování staronových kontextů, upcyklování vlastních myšlenek a artefaktů. Je to otevřený a kontinuální proces s prvky procesuálnosti a performativnosti. Interpretace pojmu status tu může být také pohyblivá, od vysoce individuálních a zašifrovaných autorských významů, až po základní rovinu, ve které jej můžeme chápat jako odkaz na situaci, pozici a aktuální status quo umělce a jeho tvorby, nebo status v příbuzném smyslu se slovem statua – socha, trojdimenzionální objekt umístěný v určitých vztazích do prostoru. Jaký je tedy Demekův status aktualizovaný pro plzeňské publikum? Je to Status / Stretch! Status je tu místně specifická instalace, vytvořená pro výstavní prostory Galerie města Plzně. Suterén galerie je jasně definovaným robustním prostorem, který po většinu případů nezvratně určuje podobu a působení přítomných výstav.

Peter Demek ̶  Status / Stretch


Další události

Design

DESIGNBLOK COSMOS | Intergalaktická krás …

14.6.2024 - 23.6.2024
Liberec · Oblastní galerie Liberec

S létem v Lázních se představí i velmi specifický koncept pomyslné výkladní skříně současného českého designu a art-manifest sdílených hodnot Mezináro …

Detail
Fotografie

SHOTBY.US - LENKA GLISNÍKOVÁ, KAROLINA M …

17.5.2024 - 23.6.2024
Praha · Ateliér Josefa Sudka

SHOTBY.US ve svém prvním zásahu do Ateliéru Josefa Sudka kombinují hravost a odvážné barvy a reflektují původní účel galerie jako výchozí bod pro zkou …

Detail
Výtvarné umění

Jana Gemrota: STARDUST

15.5.2024 - 23.6.2024
Praha · Galerie Václava Špály

Výstava Sturdust shrnuje nejnovější práce Jana Gemrota, které uskutečnil po své poslední samostatné výstavě Observace (Expo 58, 2022).

Detail
Výtvarné umění

Martina Richterová – poštovní známky a g …

12.5.2024 - 23.6.2024
Náměšť nad Oslavou · Galerie 12

Výstava Mariny Richterové v Galerii 12 v Náměšti nad Oslavou

Detail
Výtvarné umění

Anna Neborová / Odstíny dne

5.5.2024 - 23.6.2024
Broumov · Galerie Dům

Anna Neborová (1968) reprezentuje silnou generaci autorek-umělkyň, nastupujících na českou uměleckou scénu v průběhu devadesátých let.

Detail