Kupezky. Mistr a jeho okruh v českých a slovenských sbírkách

Výtvarné umění 14.11.2014 - 22.3.2015 • Pražákův palác – Husova 18, Brno, Česká republika

V roce 2001 zorganizovaly muzea Suermondt-Ludwig-Museum v Cáchách a Národní galerie v Praze výstavu věnovanou malířskému dílu jednoho z nejvýznamnějších portrétistů doby baroka Johannu Kupezkému,

na níž bylo vystaveno celkem 73 děl zapůjčených z mnoha evropských veřejných i soukromých sbírek. Autorem výstavy byl Eduard A. Safarik, významný italský historik umění českého původu.

Z iniciativy kurátora Moravské galerie v Brně Zdeňka Kazlepky vzešel plán, navázat po letech na tuto cášsko-pražskou reprezentativní přehlídku Kupezkého tvorby a v domovské instituci uspořádat výstavu zaměřenou tentokráte na tvorbu malířů, kteří patřili do Kupezkého okruhu, či malířů, jejichž díla byla s díly Kupezkého v minulosti (a ještě i dnes) často zaměňována.

Výstava je koncipována jako barokní portrét z doby císaře Karla VI. již s ohledem na skutečnost, že jak Johann Kupezký (1666-1740), který zde bude rovněž zastoupen dvěma či třemi obrazy, tak další na výstavě prezentovaní malíři byli nejen vrstevníky tohoto absolutistického monarchy, ale celá řada z nich pro něj zároveň i pracovala. Výběrem a ikonografickým zaměřením obrazů se tak před námi rozvine především svět nádherymilovné a po prestiži toužící aristokracie, která dodávala lesk vídeňskému dvoru a podporovala císařský majestát. Je zajímavé zmínit, že kultura a umění doby Karla VI., kterou zastínila vláda jeho dcery Marie Terezie, je stále dosud málo probádanou oblastí. Výstava jistě přispěje k prohloubení zájmu o toto období a bude dalším příspěvkem do problematiky umění vrcholného baroku ve střední Evropě. Částečně tak naváže na badatelský počin Zdeňka Kazlepky "Ostrov italského vkusu" (kulturní mecenát dvořana Karla VI. Antonia Rambalda hraběte z Collalto), který vydala Moravská galerie v Brně v roce 2011.

Vzhledem k tomu, že zápůjčky ze zahraničních kolekcí by byly finančně velmi náročné, Zdeněk Kazlepka vybral obrazy mimořádné umělecké kvality pouze z českých a slovenských sbírek. Na výstavě bude proto možné seznámit se prostřednictvím jednotlivých exponátů s různými styly a manýrami známých i méně známých umělců, jako např. J. G. Auerbach, G. Boy, P. Brandl, G. Eichler, M. Hanl, B. Luti, A. Mányoki, M. v. Meytens, G. Müller, F. A. Palko, A. Pozzo, J. v. Schuppen, F. Trevisani, P. Troger ad.

Výstava se bude skládat z několika tematicky zaměřených částí, v nichž je nastíněn fenomén barokního portrétu doby Karla VI.:
I/ Mistrova díla
II/ Vlastní podobizny umělců z Kupezkého okruhuI/ Mistrova díla
III/ Podobizny umělců
IV/ Reprezentační podobizny
V/ Podobizny aristokracie
VI/ Žánrové portréty (Mezi portrétem a žánrem)
VII/ Portrétní bozzetta

Kupezky. Mistr a jeho okruh v českých a slovenských sbírkách


Další události

Výtvarné umění

Roman Brichcín – Večer v ateliéru

27.3.2024 - 18.4.2024
Praha · Galerie Art Praha

rádi bychom Vás za Galerii ART Praha informovali o chystané výstavě malíře Romana Brichcína s názvem Večer v ateliéru. Kurátorkou výstavy je Silvia L. …

Detail
Výtvarné umění

 Milan Knížák: Broken Mind

7.3.2024 - 18.4.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella se zaměří na Knížákovu tvorbu spojenou se zvukem

Detail
Fotografie

Laboratoř Jaroslava Kučery

20.2.2024 - 18.4.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou.

Detail
Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail
Výtvarné umění

Břetislav Malý - Soft Steel

20.3.2024 - 21.4.2024
Praha · Galerie U Betlémské kaple

Výstava Břetislava Malého v Galerie u Betlémské kaple

Detail