Brno – moravský Manchester

Užitné umění 12.12.2014 - 12.4.2015 • Pražákův palác – Husova 18, Brno, Česká republika

Výstava představí brněnský textilní průmysl (zejména vlnařství) a fenomén Brna jakožto rakouského nebo moravského Manchesteru.

Pozornost je soustředěna na nejdůležitější továrny a jejich majitele (Offermann, Skutezky, Schmal, Schoeller, Redlich, Stiassny ad.) i na proměnu Brna na centrum industrializace evropských rozměrů v souvislosti s rozsáhlou textilní výrobou a jejím strmým růstem, která iniciovala vznik dalších průmyslových odvětví (cukrovarnictví, strojírenství). V kontextu brněnského textilního průmyslu je představeno tehdejší Moravské průmyslové muzeum jako iniciativa některých předních osobností z řad textilních podnikatelů a jejich snaha o podporu místních živnostníků a podnikatelů aktivitami muzea a akviziční činností.

Když bylo roku 1873 založeno Moravské průmyslové muzeum, jeho vzorem se vzhledem ke geopolitické situaci stalo Muzeum umění a průmyslu ve Vídni. Odlišovalo se pouze jedinou věcí, a to byl obrovský důraz kladený na sbírku textilu. Ten v sobě odrážel silnou pozici Brna jako jednoho z nejdůležitějších producentů textilu v Rakousko-Uhersku. Sbírka textilu byla v prvních letech formovaná především jako sbírka vzorníků v celé škále technologického zpracování nakupovaných u renomovaných specializovaných evropských sběratelů (např. Franze Bocka, kanovníka z Cách, Jacoba Krautha, konzervátora královských sbírek a sochaře z Mannheimu, který položil základy dnešnímu Deutsches Textilmuseum v Krefeldu, mnichovského malíře Julia von Kaan-Albesta, sochaře a malíře Heinricha Kautsche, usazeného v Paříži, kustoda Heinricha Fraubergera aj.), nákupy a dary ze světových výstav a dary významných brněnských průmyslníků, kteří většinou podnikali právě v textilním oboru (rodina Offermannů ad.). Technologickým oddělením a ateliérem byla sbírka nejen muzejním dokumentem, ale měla přímou návaznost na soudobý průmysl.

Touto výstavou a doprovodnou publikací bychom chtěli postihnout charakter Brna druhé poloviny 19. a počátku 20. st., kdy patřilo mezi významné centrum industrializace Monarchie, a zejména vyzdvihnout význam vlnařského průmyslu pro město, který dokumentuje jeho tehdejší oblíbená přezdívka rakouský nebo moravský Manchester. Soustředíme se na dějiny textilního průmyslu v Brně a nejdůležitějších textilních továren, architekturu továrních objektů a vil majitelů továren, urbanistické změny související s rozmachem vlnařství, na jednotlivé významné představitele rodin textilních průmyslníků, postavení Moravského průmyslového muzea v rámci brněnského průmyslu, postupnou proměnu koncepce muzea od přehlídky řemeslných technik k průmyslovým technologiím, osobnosti kuratoria muzea z řad brněnských textilních podnikatelů, první kolekce sbírky textilu a vzorníků látek vedenou samostatně.

Brno – moravský Manchester


Další události

Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail
Výtvarné umění

Břetislav Malý - Soft Steel

20.3.2024 - 21.4.2024
Praha · Galerie U Betlémské kaple

Výstava Břetislava Malého v Galerie u Betlémské kaple

Detail
Výtvarné umění

Veronika Holcová – Analýza očistce

7.3.2024 - 21.4.2024
Praha · Trafo Gallery

Srdečně Vás zveme na nově připravovanou sólovou výstavu umělkyně Veroniky Holcové, která představí malby i kresby prolínající dva odlišné výrazové svě …

Detail
Fotografie

Vlastimil Raška: Mizející svět

5.5.2023 - 21.4.2024
Pardubice · Východočeské muzeum v Pardubicích

V Open Air Galerii Parkán představujeme již podeváté velkoformátové fotografie.

Detail
Výtvarné umění

Barbora Sika – Rajská zahrada

20.3.2024 - 24.4.2024
Praha · Dudes & Barbies Gallery

Výstava Barbory Sika v Kavárně co hledá jméno

Detail