IDNES.cz - Umění a design

Obraz od Toyen se prodal za 36 milionů, stal se jejím třetím nejdražším dílem

Obraz Noční slavnost (Ohňostroj) od malířky Toyen se na nedělní aukci prodal z 30,4 milionu korun. Jde o třetí nejdražší dílo autorky prodané na tuzemské akci. Kupec za něj i s aukční přirážkou zaplatí 36,48 korun. Vyvolávací cena díla činila 20 milionů korun. Nejdráže prodaným obrazem avantgardní umělkyně je obraz, za který majitel zaplatil 79,56 milionu korun.

Publikováno 30.5.2021 na serveru idnes.cz - přečíst celý článek na idnes.cz

Poetické i tajuplné. Ilustrace Františka Skály připomíná nová výstava

Lesojan či Vlas a Brada. Výtvarník František Skála propůjčil jedinečnou uměleckou podobu mnoha postavám. I ty jsou nyní k vidění v pražském Domě U Kamenného zvonu. Výstava a jiné práce představuje především autorovu ilustrátorskou tvorbu, všudypřítomné jsou však i návaznosti na jeho známější sochařskou a malířskou práci.

Publikováno 20.5.2021 na serveru idnes.cz - přečíst celý článek na idnes.cz

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Plátno Františka Kupky se v aukci prodalo za 2,4 milionu dolarů

Abstraktní obraz českého malíře Františka Kupky Diagonální plány se v aukční síni Sotheby´s prodal za 2,4 miliony dolarů (50,6 milionů korun) bez poplatku aukční síni. Plátno bylo součástí aukce impresionistů a klasické moderny, která se konala ve středu večer (čtvrtek brzy ráno SELČ) v New Yorku.

Publikováno 13.5.2021 na serveru idnes.cz - přečíst celý článek na idnes.cz

První vibrátory i pornografie. Výstava odhaluje erotiku v Československu

Galerii Tančící dům ovládne erotika a dekadence. Od středy až do konce března příštího roku bude na programu výstava, která představí první erotické pomůcky vyráběné v Československu, dobové spodní prádlo i atmosféru veřejných domů první republiky.

Publikováno 12.5.2021 na serveru idnes.cz - přečíst celý článek na idnes.cz

Výstava Czech Press Photo bude v Národním muzeu

Poprvé v historii Czech Press Photo se výstava koná v Historické budově Národního muzea v Praze a návštěvníci ji spatří hned, jakmile se muzea znovu otevřou. Výstava potrvá do října letošního roku a představí vítězné snímky soutěže doplněné kolekcí vybraných okamžiků 26. ročníku a prací zahraničních porotců.

Publikováno 27.4.2021 na serveru idnes.cz - přečíst celý článek na idnes.cz

Otevírají se galerie a muzea. Na výstavu Toyen je potřeba rezervace

Galerie a muzea se ode dneška otevírají veřejnosti v sedmi krajích včetně Prahy. Fakticky však do některých budou moct návštěvníci zamířit až od úterý. Platí to například pro Národní galerii v Praze (NGP), Galerii Středočeského kraje (GASK), Západočeskou galerii v Plzni, ale i další, které mají běžně každé pondělí zavřeno.

Publikováno 3.5.2021 na serveru idnes.cz - přečíst celý článek na idnes.cz

OBRAZEM: Depešáci i Stouni. Výstava mapuje události naší svobodné kultury

První velké koncerty světových kapel, ale i začátky našich dnes už zavedených hudebních festivalů či Oscary pro české tvůrce. To vše shrnuje venkovní výstava 30 let svobodné kultury, která je volně k vidění od úterý. Pomocí dobových fotografií ukazuje vybrané zážitky, které nám nyní uzavřená kulturní produkce dokázala od revoluce nabídnout.

Publikováno 27.4.2021 na serveru idnes.cz - přečíst celý článek na idnes.cz

Obraz Cirkus od Toyen se prodal v autorském rekordu za téměř 80 milionů

Obraz Cirkus malířky Toyen se v neděli v aukci v pražském Mánesu prodal za 65,75 milionu korun. I s aukční přirážkou, která činí 21 procent, nový majitel za dílo zaplatí 79,56 milionu korun, řekla Kateřina Sokolová z pořádající aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery. Toyen je pseudonym představitelky československé meziválečné avantgardy Marie Čermínové.

Publikováno 18.4.2021 na serveru idnes.cz - přečíst celý článek na idnes.cz

World Press Photo vyhrálo covidové objetí seniorky s pečovatelkou

Vítězným snímkem letošního ročníku prestižní soutěže World Press Photo se stala fotografie dánského fotoreportéra Madse Nissena, který zachytil první objetí seniorky Rosy Luzie Lunardi v brazilském pečovatelském domě po pěti měsících se svou ošetřovatelkou.

Publikováno 15.4.2021 na serveru idnes.cz - přečíst celý článek na idnes.cz

Kdo maloval Spasitele? Autorství nejdražšího obrazu světa je zpochybněno

Nejnovější francouzský dokumentární film otevírá nové otázky ohledně autorství obrazu Salvator Mundi (Spasitel světa). Renesanční obraz Ježíše Krista, který je nejdráže prodaným výtvarným dílem na světě, je přisuzován malíři Leonardovi da Vincimu. Podle dokumentu se však italský umělec podílel na vzniku díla jen mizivě.

Publikováno 15.4.2021 na serveru idnes.cz - přečíst celý článek na idnes.cz

Knižní akce

Alena Kučerová. Moje krajina
Alena Kučerová. Moje krajina
Kam kráčíš, památková péče?
Kam kráčíš, památková péče?
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)

Články z iUmění.cz

Knižní novinka

Pohádky ze skládky