Češi bodují s designem skla, student nadchl Evropu svými sklenicemi

Umění a design - obrázek Česko opět potvrzuje, že je sklářskou velmocí. Prestižní ocenění za design totiž dostal v Německu student pražské UMPRUM Roman Kvita. Jeho kolekce sklenic a mísy nazvaná Sphere získala ocenění Bayerischer staatspreis 2014 na přehlídce Exempla.

Cenu uděluje bavorské ministerstvo pro vědu a technologie od roku 1987 a to vždy za nejlepší designérské počiny v rámci celé Evropy. Roman Kvita se designu věnuje na pražské UMPRUM, kde ho v ateliéru vede Michal Froněk a Jan Němeček.

foto k článkuNěmeckou porotu zaujal spoluprací s bavorskou sklářskou firmou Nachtmann, která je tradičním výrobcem sklářského designu s dvousetletou tradicí. V loňském roce zahájila společnost Nachtmann spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou.

Vedení společnosti tehdy vybralo ze studentů právě Kvitu, který jel posléze svou kolekci prezentovat na jarní veletrh Internationale Handwerkmesse Munich, jejíž součástí je přehlídka i Exempla.

„Mým cílem bylo propojit tradici a kvalitu ručně vyráběného skla s precizností a možnostmi skla lisovaného,“ vysvětlil student.

foto k článkuRoman Kvita navazuje na legendární sklářské designéry Františka Víznera, Rudolfa Jurnikla, Jiří Zejmona a Jiřího Brabce, díky kterým má české sklo ve světě tak dobrý zvuk. Odkaz jejich sochařského přístupu k řemeslu je patrný i v právě oceněné kolekci Sphere.


Zdroj: http://www.lidovky.cz/cesi-boduji-s-designem-skla-student-nadchl-evropu-svymi-sklenicemi-1d9-/design.aspx?c=A140331_114739_ln-bydleni_toh#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-souvisejici.clanky.clicks

Publisher: iUmeni.cz

Češi bodují s designem skla, student nadchl E… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Art Plus

Knižní akce

Alena Kučerová. Moje krajina
Alena Kučerová. Moje krajina
Kam kráčíš, památková péče?
Kam kráčíš, památková péče?
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)

Články z IDNES.cz

Knižní novinka

Pohádky ze skládky

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder