Bude Mucha kompletní? Zbývající tři plakáty se hledají po celém světě

Události - obrázek Výstavu Muchových plakátů ze sbírky Ivana Lendla navštívilo v pražském Obecním domě už skoro 140 tisíc lidí. Tři kusy však stále chybí. Dva jsou ve sbírkách muzeí v Hamburku a New Yorku, jeden je roky ztracený.

"Plakáty, které ve sbírce chybí a Ivanu Lendlovi se nepodařilo je shromáždit, se pravděpodobně vůbec v Česku nevyskytují. Oslovili jsme proto prestižní světové kulturní instituce a muzea, abychom se pokusili trojici Muchových plakátů dohledat," říká Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu, který sbírku v Praze představil.

kniha fotoPlakát americké herečky Maude Adamsové v roli Johanky z Arku z roku 1909 se nachází v Metropolitním muzeu umění v New Yorku. Ze stejného roku pochází i barevná litografie s názvem Warnerové zaručeně nerezavějící korsety umístěná v muzeu reklamního umění Kunstgewerbemuseum v Hamburku. Jenže muzea se svých akvizic vzdávají nerada. Fuxa už obě instituce oslovil. Výměnou za získání dvou plakátů nabídl i možnost částečně sbírku v těchto muzeích vystavit.

Kde je Rudolf Friml?

Největším oříškem však bude plakát, který Alfons Mucha vytvořil pro vystoupení hudebního skladatele a pianisty českého původu Rudolfa Frimla v Chicagu v roce 1906.

kniha foto"Ví se, že Muchovy plakáty nejsou jediné originály, od každého vždy existovalo více exemplářů. To nám dává naději, že se podaří dohledat i poslední reklamní plakát, který roky nikdo neviděl. Vyzýváme proto také veřejnost, aby nám pomohla zkompletovat tuto unikátní sbírku významného secesního malíře. Jsem přesvědčený, že bychom tím prestiž sbírky a zájem fanoušků ještě zvýšili," dodává Fuxa.

Od zahájení výstavy Ivan Lendl: Alfons Mucha 10. dubna do Obecního domu v Praze zavítalo již 138 301 českých i zahraničních fanoušků. Pro velký zájem byla expozice prodloužena až do 10. září 2013.

Souhrn ke knize

Zdroj: kultura.idnes.cz
Koupit u nás na iUmeni.cz

Publisher: iUmeni.cz

Bude Mucha kompletní? Zbývající tři plakáty s… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Alena Kučerová. Moje krajina
Alena Kučerová. Moje krajina
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
Kam kráčíš, památková péče?
Kam kráčíš, památková péče?

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Paragrafiky

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder