První ročník Art Book Fair - program

Události - obrázek První ročník veletrhu knih se zaměřením na umění, který pořádá Galerie hlavního města Prahy je již za dveřmi. Několikrát odložený veletrh se nakonec uskuteční v termínu 13. - 14.11. v zámku Troja v Praze. A abyste věděli, na co se těšit, přinášíme kompletní doprovodný program.

GHMP Art Book Fair slouží jako místo setkávání umělců, tvůrců, čtenářů a vydavatelů k diskusi a výměně myšlenek o umělecké tvorbě, publikování a souvisejících tématech. Doprovodný program zahrnuje uvedení vydavatelských počinů, křty, komentované prohlídky, workshopy a další. Na své si přijdou malí i velcí. V rámci programu nabízí Galerie hlavního města Prahy, pořadatel události, prezentaci literatury, kterou vydává: nejen katalogy k výstavám, ale také publikace pro děti nebo bedekry k sedmi objektům galerie.

Harmonogram doprovodného programu

SOBOTA 13. 11.

10.30–11.30 Qartal se představuje, GHMP
Společná prohlídka galerijního čtvrtletníku a autorské čtení jednoho z přispěvatelů, Petra Borkovce. Uvádějí šéfredaktor časopisu Pavel Klusák a vedoucí oddělení komunikace, programů a ediční činnosti GHMP Michaela Vrchotová.

11.30–12.30 uvedení bedekru Domu U Kamenného zvonu, GHMP
Galerie hlavního města Prahy představí bedekr Domu U Kamenného zvonu. O stavebně historickém průzkumu městského paláce na Staroměstském náměstí bude hovořit Tadeáš Kadlec, s kapitolou o malířské výzdobě vás seznámí Petr Skalický, sochařské detaily městského paláce představí editorka publikace Marie Foltýnová.

12.30–13.00 představení vydavatelské činnosti, autorské čtení, Galerie Havelka
Galerie Havelka představí svou vydavatelskou činnost, básnickou sbírku Tomáše Pavlíka Cesta od Eurydiké čtenou Františkem Kreuzmannem a LUCK FUCK, společnou knihu malíře Romana Franty a kurátora Radka Wohlmutha k výstavě STORY.

13.00–13.30 uvedení publikace Soft Boiled, Jiri Svestka Gallery
Výtvarná umělkyně a spisovatelka Katarína Poliačiková uvede svou publikaci Soft Boiled, vydanou ve spolupráci s Jiri Svestka Gallery. Soft Boiled je sbírka 53 osobních příběhů doplněná autorčinými fotografiemi.

13.30–13.45 představení publikace Václava Mencla Renesanční a barokní zámek v českých zemích, Artefactum, nakladatelství Ústavu dějin umění AV ČR
Ivan Prokop Muchka uvede publikaci Václava Mencla, jednoho z nejvýznamnějších československých historiků umění a architektury minulého století. Menclův rukopis, věnovaný typologii evropské zámecké architektury renesance a baroka, vychází teprve dnes.

14.00–15.00 představení jubilejního 200. čísla, ART ANTIQUES
Šéfredaktor Tomáš Klička seznámí diváky s jubilejním 200. vydáním časopisu ART ANTIQUES. Redaktor Lukáš Pilka společně s ním představí tematický článek čísla.

15.30–16.30 Příběhy motolské skládky / Hvězda – Umění pro město, GHMP
Představení právě vydaných autorských publikací, které jsou výsledkem dvou umělecko-výzkumných projektů na motolské skládce – unikátního leporela s příběhy architektky Idy Chuchlíkové a ilustracemi architekta Andrei Gamby a poeticko-obrazového skicáře umělce, sochaře a performera Martina Zeta. Můžete se těšit na osobní setkání s autory.

16.30–17.15 uvedení publikace Zvuky / Kódy / Obrazy, ArtMap
Představení publikace Zvuky / Kódy / Obrazy, kolektivní monografie mapující pomezí mezi obrazem a zvukem a zejména oblasti, kde se setkávají výtvarné umění a hudba.

17.15–18.00 uvedení nových publikací, Nakladatelství VUTIUM – FaVU VUT
Malíři Milan Houser a Luděk Rathouský představí své nové monografie z produkce Nakladatelství VUTIUM. Jana Kořínková vás seznámí s knihou Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy, vydanou ve spolupráci FaVU VUT a Muzea města Brna.

18.00–18.45 představení nového cyklu Fragmenty, Galerie Rudolfinum
Spoluautorky projektu Galerie Rudolfinum Fragmenty, Eva Drexlerová a Anna Luňáková, představí jeho nový cyklus, připravovaný v rámci chystané výstavy Not Without Joy / Nikoli bez radosti a který bude veřejnosti otevřen koncem listopadu v Artparku Galerie Rudolfinum.

NEDĚLE 14. 11.

11.15–12.00 Bibliomanie, Meander
Bibliomanie: přednáška na téma sběratelství knih. Představení některých dnes již vzácných titulů české dětské knihy. Připravilo nakladatelství ve spolupráci s Emmou Hanzlíkovou.

12.00–13.00 představení připravovaného titulu ARCHITEKTURA 489 a prezentace veletrhu knižních publikací PHASE BOOK, PageFive
Publikaci ARCHITEKTURA 489 tvoří soubor ilustrací Jana Šrámka tematizující významné stavby československé architektury z období let 1948–1989. Dále proběhne prezentace veletrhu alternativních knižních publikací Prague Art book & Zine Fair PhaseBook.

13.30–14.30 uvedení publikace Móda v modré, Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Knihu Móda v modré. Tradice a současnost indiga v japonském a českém textilu představí její autorka Markéta Vinglerová, která je zároveň kurátorkou stejnojmenné výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

14.30–15.30 uvedení publikace Bohumil Kubišta a Evropa, Nakladatelství Karolinum
Autorka a hlavní editorka Marie Rakušanová, docentka Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, představí knihu Bohumil Kubišta a Evropa, nominovanou na cenu Magnesia Litera.

16.15–16.30 představení magazínu RAJON, Berlínskej model
Berlínskej Model pravidelně vydává umělecky zaměřený velkoformátový časopis RAJON. Dozvíte se, jak magazín vzniká, kdo se na něm podílí a také kde ho můžete sehnat. Jeho vydavatelé se mimo jiné podělí o zkušenosti s výrobou a distribucí.

16.30–17.30 uvedení publikace Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh, Západočeská galerie v Plzni
Editoři knihy Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh a autoři stejnojmenné výstavy Michaela Ottová a Petr Jindra představí publikaci, která je katalogem ke stejnojmenné, již proběhlé výstavě. Editoři uvítají otevřenou besedu nad knihou i okolnostmi jejího vzniku.

17.30–18.45 uvedení publikace Praha 1580–1680, Muzeum města Prahy
Představení publikace Praha 1580–1680, místo konfesijních střetů editorkami Pavlou Státníkovou a Olgou Fejtovou, které promluví také o dalších projektech spojených s tématem Bílé Hory. Součástí představení knihy bude i její křest za přítomnosti autorů publikace a samozřejmě také kmotrů.

Harmonogram prohlídek zámku Troja

SOBOTA 13. 11.

13.00–14.00 komentovaná prohlídka Zámku Troja s Martinem Krummholzem
Okolnosti výstavby Zámku Troja – klenotu evropského baroka. Osobnost jeho stavebníka, hraběte Václava Vojtěcha ze Šternberka. Architektonický koncept a sochařská výzdoba v evropském kontextu – na to vše bude prohlídka autora bedekru Zámek Troja zaměřena.

14.30–15.30 komentovaná prohlídka nástěnných maleb Zámku Troja s Martinem Mádlem
Během prohlídky se zájemci seznámí s autorstvím maleb v apartmánech, galeriích, kapli a velkém sálu, s jejich předlohami a významem vyobrazených alegorií.

NEDĚLE 14. 11.

16.00–17.00 Dívat se pohybem, Dancing Museums, Tereza Ondrová
Dívat se pohybem je netradiční prohlídka prostor Zámku Troja, kdy si zájem a pozornost nežádá pouze umění samotné, ale i vy, návštěvníci, zaměstnanci, podlaha, strop, zásuvka, pavučina, prach nebo paprsek světla.

Harmonogram výtvarných workshopů v eko-atelikéru

SOBOTA 13. 11.

10.00–12.00 Jak se dělá výstava?, Museum Kampa
Věděli jste, že se v muzeu každou chvíli posunují zdi? A že mění barvu? Přijďte poodhalit tajemství muzejního provozu a vyzkoušet si, co to znamená mít jej na starost. Naplánujete si vlastní výstavu a staňte se jejím kurátorem, architektem a grafikem v jedné osobě. Workshop bude realizován lektorkami z Musea Kampa pod vedením Elišky Pýchové.

13.00–16.00 Ilustrárna, Galerie moderního umění v Hradci Králové
Workshop s názvem Ilustrárna pracuje se slovem jako základním vstupním prvkem pro tvorbu ilustrace výtvarnou technikou koláže. Na základě asociace, nápadu, dojmu či zážitku spojeného s vybraným slovem se návštěvník vyjádří obrazem-ilustrací. Workshop bude realizován edukátorkami z Galerie moderního umění v Hradci Králové pod vedením Patricie Kaválkové.

NEDĚLE 14. 11.

10.00–13.00 Alef, bet, teď!, Xao
Povídání, kreslení, opisování a obtiskávání nad knížkou Alef, bet, teď! o hebrejské abecedě pod vedením ilustrátorky Lucie Lučanské a hebraistky Alžběty Glancové. Přijďte si zakreslit, zalepit, zatisknout a vyrobit si hebrejské jmenovky. Komu se nechce kreslit, může si prohlížet písmena, naučit se básničku nebo pár základních užitečných hebrejských slovíček. Knížku Alef, bet, teď! vydalo nakladatelství XAO.

13.00–15.00 Venušiny lásky (workshop), ARTPARK, Galerie Rudolfinum
V tomto workshopu se budeme inspirovat dílem Observatory 01 Pavla Mrkuse, které bylo možné shlédnout v rámci výstavy Mezipaměť v Galerii Rudolfinum, a vyrobíme si lampion, na němž zkusíme některé aspekty Venušina mytologického příběhu zachytit. Výsledkem bude svítilna, která nám každý večer do ztemnělého pokojíku přinese něco z nebeské oblohy a jejích příběhů.

15.00–18.00 Autorská kniha, GHMP pro seniory
Výtvarný workshop bude oslavou umělecké knihy. Před výtvarnou prací budou mít účastníci možnost samostatně se seznámit s výstavními prostory v Zámku Troja, kde se prostřednictvím jednotlivých stánků a prezentací seznámí s různými podobami knižní tvorby. Následně se přesunou do zázemí Eko-ateliéru v oranžérii Zámku Troja, kde proběhne interaktivní výtvarný workshop zaměřený na tvorbu vlastní autorské knihy.

SOBOTA 13. 11. + NEDĚLE 14. 11.

10.00–19.00 Kniha – objekt a obří leporelo, GHMP
Návštěvníci si budou moci vytvořit vlastní experimentální knihu, tzn. jakkoliv nápaditě výtvarně zpracovat vybranou knihu jako originální umělecký artefakt. Další možností bude navrhování knižních obálek. Součástí workshopu bude i kolektivní dílo „in progress“, v rámci něhož budeme postupně zaplňovat obří leporelo písmeny, čísly, kódy, symboly, slovy, větami, fragmenty textů a citáty.

Po dobu konání veletrhu bude v suterénu zámku volně přístupná výstava Kamenné poklady pražských zahrad.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

GHMP Art Book Fair
13. 11. V 10:00 AŽ 14. 11. V 19:00
Zámek Troja
Vstupné zdarma

První ročník Art Book Fair - program - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Rudolfinská akademie, Asociace starožitníků z.s. - Dvouletý rekvalifikační kurz s akreditací od MŠMT

Knižní akce

Pravda vítězí(vá)! Obrazy nejen z českých dějin
Pravda vítězí(vá)! Obrazy nejen z českých dějin
O čertovi (kolibří vyd.)
O čertovi (kolibří vyd.)
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Malíři světového jména -Jiří (Georges) Kars,  Otakar Kubín-Coubine

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder